Ceněné vyhlídka

Jan Skřivánek staveniště červen 2012

Hlavní cenu v soutěži Grand Prix architektů letos získala revitalizace Bastionu U Božích muk od ateliéru MCA, kterou jsme podrobně představovali v dubnovém čísle. Podle poroty jde o cenný příklad „kultivovaného a citlivého obnovení zapomenutého prostoru“. Porotci s uznáním kvitovali i to, že projekt splňuje kritéria hned několika kategorií – rekonstrukce, krajinné architektury, zahradní tvorby, drobné architektury, interiéru a městského mobiliáře.

Titul v kategorii novostavba získala Galerie Závodný v Mikulově od architekta Štěpána Děngeho. „Citlivé osazení hmoty, kultivovaný výraz, perfektně zvládnuté detaily, jednoduchost, účelnost, poetika prostoru, kulturní význam... Obdivuhodný počin soukromého investora vytvořit důstojný a inspirativní prostor pro architekturu a umění,“ zní hodnocení poroty.

Jako nejlepší rekonstrukce byl oceněn areál Café Fara v jihomoravské obci Klentnice, dílo Marka Štěpána a jeho spolupracovníků. „Výsledkem dlouhotrvajícího procesu obnovy je živý areál, svým měřítkem, členitostí i výrazem respektující a zároveň rozvíjející charakter místa,“ čteme v zdůvodnění ceny.

Do soutěže, která se letos konala již podevatenácté, bylo přihlášeno 72 realizací v 7 různých kategoriích. Porota, které předsedala slovenská architektka Andrea Klimko, ve finále vybírala ze 14 staveb. Na vítězství Bastionu U Božích muk se porotci shodli jednomyslně. Dokumentaci všech přihlášených staveb je možné vidět ve Veletržním paláci již jen do neděle 10. června.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné