Černý čtverec pro Baladrána

Jan Skřivánek zprávy únor 2015

Praha – Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin loňského roku získal jedenačtyřicetiletý Zbyněk Baladrán. Odborná porota jej ocenila za sérii menších výstav v Česku i v zahraničí. Do první desítky se dále dostali Avděj Ter-Oganjan (za výstavu v Tranzitdisplay), Michal Kalhous (Plato), Krištof Kintera (Tinguely Museum, Basilej), Milan Grygar (GHMP), Václav Girsa (MG), Marek Meduna (SVIT, NoD), Vratislav Karel Novák (in memoriam; GMU Roudnice nad Labem), Petr Kvíčala (White Gallery) a Lenka Vítková (SVIT, Fait Gallery).

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. Ten letošní tak bude dílem Dominika Langa. „Černý čtverec je narážkou na slavný Malevičův obraz. Stejně tak ale může jít jen o kus mechanicky natřeného plátna nebo papíru,“ říká zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer. „Tento rozpor se k ceně hodí, protože si nechceme hrát na Oscary a tvářit se příliš vážně. Sympatické ale je, že všichni dosavadní laureáti k úkolu přistoupili velice zodpovědně a že každý černý čtverec byl originálním uměleckým dílem. Jednou by z nich možná mohla být pěkná výstava,“ dodává Fišer.

O vítězi rozhoduje desetičlenná odborná porota, jejímiž členy letos byli Martin Fišer, Tereza Jindrová, Zuzana Jakalová, Tomáš Knoflíček, Marika Kupková, Karel Oujezdský, Terezie Petišková, Marek Pokorný, Jiří Ptáček a Silvie Šeborová. Zastoupeni tak byli kurátoři a teoretici umění různých generací, kteří vedle Prahy působí v Ostravě, Zlíně, Brně, Ústí nad Labem nebo Českých Budějovicích. Organizátory ceny jsou Art+Antiques ve spolupráci portálem Artalk.cz a Galerií výtvarného umění v Chebu.

Z širšího výběru více než padesáti jmen navržených pořadateli byl na základě hlasování připraven seznam 24 finalistů (pro se musela vyslovit aspoň polovina poroty). Z nich každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech. Zbyněk Baladrán měl v loňském roce samostatné výstavy v Mnichově, francouzském Delme i Praze. Vedle toho se zúčastnil skupinové výstavy Zpráva o výstavbě vesmírného modulu v newyorském New Museum a jako architekt expozice se podílel i na řadě muzejních výstav. Aktuálně (do 22. března) vystavuje spolu s Harunem Farockim v pražském centru současného umění Futura. 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné