Černý v Americe

Jan Skřivánek zprávy říjen 2007

Charlotte, USA – Nová socha Davida Černého, fontána v podobě devítimetrové ocelové hlavy rozdělené do šesti pohyblivých segmentů, které se otáčejí kolem centrální osy, byla 21. září odhalena v městečku Charlotte v Severní Karolíně. Dílo nazvané Metalmorphosis si je možné prohlédnout na internetové adrese www.metalmorphosis.tv nebo stránkách Davida Černého. Objednavatelem sochy byl německý hrabě Riprand Arco, který v Charlotte vlastní developerskou firmu. Fontána stojí před její centrálou. Na slavnostním odhalení zahráli Plastic People of the Universe.

Redaktorovi místního listu Charlotte Observer přišla celá story natolik bizarní, že svůj článek začal varováním: „Následující věty čtěte pomalu, jinak se vám zavaří mozek.“ Černého představil především jako autora růžového tanku, Plastiky pak jako kapelu, která je přirovnávána k Franku Zappovi či Pink Floyd a která má v Česku status politických hrdinů. „Žijeme v krásném a podivném světě. Svoboda zní z halasných kytar, historie vypadá jako tank natřený na růžovo a krása tryská uprostřed kancelářského komplexu,“ zakončil svůj článek poeticky.

Davida Černého se týká také zpráva o zahájení provozu kulturního centra MeetFactory v Praze na Smíchově, které spolu s Davidem Kollerem a Alicí Nellis připravuje několik posledních let. První říjnový týden se v MeetFactory uskuteční série divadelních představení a hudebních koncertů. V neděli 7. října zde například vystoupí Plastici společně s Agon Orchestra.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné