Češi v Basileji

Jan Skřivánek zprávy červenec 2010

Basilej – Česká účast na letošním veletrhu Art Basel a na dalších vedlejších galerijních veletrzích, které se ve švýcarské Basileji konaly v půlce června, byla nebývale početná. Na hlavní veletrh byla poprvé od roku 2003 pozvána česká galerie, pražská Hunt Kastner Artworks. V sekci mladých galerií se představila monografickou výstavou Evy Koťátkové.

„Celkově jsme v Basileji už počtvrté, v minulých letech jsme ale jezdily na doprovodný veletrh Liste,“ vypráví galeristka Kača Kastner. „Být na hlavním veletrhu je jednak věc prestiže, jednak je to šance představit Evinu práci novému publiku. Každý den jsme zatím něco prodaly, takže jsme rozhodně spokojené,“ vyprávěla Kastner v průběhu veletrhu.

Zahraničními galeriemi bylo na veletrhu zastupováno ještě několik dalších českých umělců. Mezi pravidelné účastníky patří Ján Mančuška, reprezentovaný newyorskou galerií Andrew Kreps, v Německu žijící fotografka Jitka Hanzlová, jejíž snímky nabízí galerie Kicken z Berlína, nebo malíř Jiří Georg Dokoupil, zastupovaný curyšskou galerií Bruno Bischofberger. Nejúspěšnějším českým výtvarníkem posledních let je ale čtyřiaosmdesátiletý podivínský fotograf Miroslav Tichý. Galerie Kewenig z Kolína nad Rýnem nabízela víc než tucet jeho snímků v cenách od 7 do 9 tisíc eur. Stejná galerie vystavovala také tři obrazy Viktora Pivovarova. Nově byly na veletrhu k vidění i malby Jana Merty, které nabízely galerie Rüdiger Schöttle z Mnichova a Martin Janda z Vídně. Mertův obraz Porevoluce byl s rozměry 3,1 na 4,8 metru jedním z vůbec největších obrazů na veletrhu.

Paralelně k Art Baselu se ve městě koná ještě pět dalších galerijních veletrhů a jeden veletrh věnovaný designu. Galerie Jiří Švestka se pravidelně účastní veletrhu Volta, který se letos konal již pošesté. Potřetí vystavovala v Basileji pražská galerie Vernon, která se letos zúčastnila rovnou dvou veletrhů – Volty a veletrhu Scope. Na druhém jmenovaném letos poprvé vystavovala ještě další pražská galerie, Dvorak Sec Contemporary. Ta v Basileji mimo jiné představila díla – Milana Knížáka, Davida Černého a Jiřího Davida.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné