Chalupecký nestačí

Jan Skřivánek zprávy březen 2007

Praha – Národní galerie chystá vlastní cenu pro mladé umělce. Prozradil to generální ředitel Milan Knížák na tiskové konferenci k zahájení výstavy Zdeňka Berana. „Od firmy Securitas, která zajišťuje ostrahu našich objektů, jsme dostali nabídku, že by chtěli sponzorovat cenu, Jsou ji ochotni honorovat částkou 300 tisíc korun,“ řekl Knížák. „My bychom si něco takového nemohli dovolit.“

Poprvé by cena měla být udělována ještě letos, zatím je však vše teprve ve stádiu příprav. Podle Knížáka by cena měla být mezinárodní a laureát by byl vybírán z deseti finalistů. Jakkoliv je částka 300 tisíc na české poměry vysoká, přepočtena na eura není až tak ohromující. Bude-li v pravidlech soutěže navíc podmínka, že Národní galerie si ponechá vítězné dílo, jak o tom hovořil Knížák, je otázkou, nakolik bude cena pro zahraniční umělce atraktivní.

Společnost Securitas potvrdila svůj zájem, na podrobnější informace je však prý zatím brzy. „Cílem je především podpora umění, kterou může fundovaně zajistit pouze Národní galerie v Praze jako jediná patřičně erudovaná instituce, která má kapacitu rozpoznat kvalitní mladé talenty. My sami od této spolupráce očekáváme zviditelnění naší společnosti po boku významné kulturní instituce,“ odpověděla asistentka generálního ředitele společnosti Jana Mikešová na otázku, co si firma od ceny sama slibuje.

Ke srovnání se nabízí jiná cena pro mladé umělce – Essl Award, za kterou stojí společnost BauMax. Cena je teritoriálně omezena na země střední a východní Evropy. V každé z pěti zemí, ve kterých je udělována (Česko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko), odborná porota jmenuje dva laureáty. První místo je honorováno částkou 4 tisíce eur, druhý oceněný dostává 3 tisíce. Díla zůstávají majetkem umělců.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné