Dašek a Jadrný ve Vídni

zpráva tisková web

Daschek und Jadrny konečně v německém jazyce!!! Hermann Schlechtfreund, autor slavné Poetiky nesmyslu, i přesto že o komiksu mluví jako o začastý hodně řidký beletrii, kde je přehnaně moc ilustrací, který maj zakrejt, že autor nebyl schopnej dát dohromady kloudnejch pár vět, by měl skrze svou lámanou češtinu určitě radost. Výstava komiksu probíhá od 30. 11. 2012 do 11. 1.  2013 ve výloze vídeňské galerie Šaufenstr na Hofmühlgasse 20.

1702.jpg

 

Dašek a Jadrný se ve tvorbě Babana, Maška a Šillera objevují poprvé v druhém pokračování trilogie Monstrkabaretu Freda Brunolda Za vším hledej doktora Ženu. Dašek, 40 let, obchodník a Jadrný, stejně starý, Daškův spolužák ze základní školy. Jejich komiksový výstup tehdy nebyl nijak slavný. Oba si prohlížejí nahé figuríny ve výloze anonymního obchodu v centru města. Nudí se, až je zaujme kolemjdoucí postava hlavního hrdiny trilogie Damiána Chobota. Tato krátká nedořečená epizoda je předehrou pro další tentokrát přímé setkání s Chobotem, kterého v Železné Rudě pozvou na zmrzlinový pohár. Mezitím co Chobotovi nabízejí přípravek na jeho chobot, Damián se jim svěřuje, že doktor Žena udělal z jeho matky čtyřnohou stvůru a jemu voperoval dlouhý chobot, že je závislý na látce zvané nektar a že několik let jezdil s Monstrkabaretem Freda Brunolda, odkud se mu podařilo díky panu Klíštěti, kolegovi z branže s největší hlavou na světě, utéct a jeho blízký přítel Krpatec ho prý chce zabít, aniž by věděl proč. Dašek s Jadrným jí své zákusky a raději brzy odejdou, neboť sedět v cukrárně se šílencem…

O něco později ovšem narazí na Krpatce. Pozvou ho také na zmrzlinový pohár, ale Krpatec je naláká do hotelového pokoje, kde oba brutálně napadne. Odpověď na to, kam Chobot odešel, z nich však nevymlátí. Po této příhodě autoři Daška a Jadrného obrací ke klidnějšímu prostředí galerií. Oba jsou tak konfrontováni s moderním uměním, z kterého jsou bezradní a které nechápou podobně jako nechápali Chobota uprostřed Železné Rudy. Dašek a Jadrný jsou hlasitým vyznáním dnešního návštěvníka galerií, který se stejně jako oni může před současným uměním cítit zcela dezorientován. Nechápe, proč je dílo bez názvu, k čemu je videoart apod. Na rozdíl od jiných však Dašek s Jadrným svou snahu porozumět umění nevzdávají.

Za komiks Dašek a Jadrný získali autoři cenu na letošním Komiksfestu! za nejlepší komiksový strip. Komiks pravidelně vychází v měsíčníku Art+Antiques.

Džian Baban a Vojtěch Mašek spolupracují na komiksech od studií na scenáristice na pražské FAMU. Nevyužité scénáře tehdy začali realizovat skrze komiksovou formu. Mašek po výtvarné stránce a spolu s Babanem scénáristicky. Jan Šiller stojí za výslednou grafickou podobou komiksů a komiksových knih uvedené dvojice. Je výtvarníkem vlastních komiksů jako např. Ústřice času podle Babanova a Maškova scénáře. Za něj získali cenu na festivalu Ligatura v Poznani v roce 2012. Ze společné tvorby: Sloni v Marienbadu (2004), Za vším hledej doktora Ženu (2006), Poslední chobotango (2008), Pandemonium aneb dějiny sousedství (2008). Autoři scénaře k divadelnímu představení Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! (hraje se od roku 2004). Více o autorech a díle na www.nakladatelstvilipnik.cz.

Vernisáž komiksu: 30. 11. 2012 od 19 hod na Hofmühlgasse 20 ve Vídni za osobní účasti všech autorů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné