Divadlo pro Plzeň

Jan Skřivánek staveniště červen 2012

V Plzni začala výstava nového městského divadla za 820 milionů korun (bez DPH). Dlouho odkládaná stavba podle projektu portugalského ateliéru Contemporânea a pražské architektonické kanceláře Helika by měla být dokončeno do dvou let. Bude se jednat o první divadelní novostavbu u nás od roku 1989.

Vyzvaná architektonická soutěž, ve které se město v závěru rozhodovalo mezi Portugalci a brněnským ateliérem 1. Černopolní, se uskutečnila již na konci roku 2008. Realizaci zdržely potíže s financováním. Polovinu potřebné částky si Plzeň nakonec půjčuje od Evropské investiční banky, 100 milionů získala za prodej budov dvou gymnázií kraji a dalších 150 milionů korun poskytne Evropská unie. Stát projekt finančně nijak nepodpoří.

Plzeň má být za tři roky Evropským hlavním městem kultury. Vedle divadla slibovala u této příležitosti postavit také novou budovu pro krajskou galerii. Soutěž, ve které zvítězil brněnský ateliér Kuba-Pilař, se uskutečnila již na podzim 2009. Od té doby však projekt, který by měl stát 700 milionů korun (bez DPH), spí. Podle kraje na stavbu nejsou peníze.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné