DOX v plné kráse

Jan Skřivánek zprávy říjen 2011

Praha – V září byl zkolaudován zadní trakt výstavního komplexu centra DOX, kde se dosud konaly výstavy pouze v provizorních podmínkách. Měsíc před třetím výročím zahájení provozu centra je tak DOX konečně dobudován. „Žádné další větší rekonstrukce momentálně nechystáme. Spíš se budeme soustředit na další zlepšování kvality našeho programu,“ říká zakladatel a ředitel centra Leoš Válka. Celkové náklady na výstavbu včetně výkupu pozemků dosáhly částky 240 milionů korun.

Třípodlažní zadní trakt je tvořen rekonstruovaným objektem bývalé kovoobráběcí dílny s připojenou nástavbou auditoria. Nabízí téměř tisíc metrů čtverečních výstavních ploch a moderně vybavené přednáškové sály. „Díky svému  industriálnímu charakteru a vybavení jde o v Praze naprosto výjimečný prostor, který budou moci využít komerční subjekty pro pořádání firemních akcí,“ vysvětluje tisková mluvčí centra Michaela Šilpochová. „Vzhledem k tomu, že dotace z veřejných zdrojů pokryjí v současné chvíli jen nepatrnou část našeho rozpočtu, snažíme se touto cestou zvýšit příjmy z vlastní činnosti,“ doplňuje Válka.

Příspěvek z veřejných rozpočtů podle Války pokryje jen 15 procent rozpočtu centra, což považuje za neadekvátní. „Plyne to, myslím, z nepochopení rozsahu a objemu programu, který DOX jako veřejnou službu v oblasti kultury nabízí a který je ve srovnání s ostatními institucemi zabývajícími se výstavní činností neporovnatelný,“ říká Válka. Celoroční provoz centra podle tiskové mluvčí loni vyšel přibližně na 34 milionů korun.

Od svého vzniku na podzim 2008 DOX uspořádal více než 60 výstav a navštívilo ho téměř 150 tisíc lidí. „Usilujeme o to, aby náš výstavní program byl co nejpestřejší, tak, abychom mohli nabídnout každému něco. Rozhodně mě těší, že jsme jako jedna z mála institucí v České republice schopni představit českému publiku ,první ligu‘ současné mezinárodní umělecké scény,“ říká Válka, který zároveň přiznává, že původně počítal, že počet výstav bude nižší.

Z chystaných výstavních projektů Válka upozorňuje zejména na výstavu Luciferův efekt: Střetnutí se zlem (od 14. října), která je inspirována tzv. stanfordským vězeňským experimentem. V listopadu se pak v DOXu opět uskuteční výstava pětice finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné