Editorial

Jan Skřivánek editorial květen 2020

Květnové vydání jsme byli nuceni vzhledem k okolnostem připravit v upravené podobě.

inzerat.jpg

Květen je tradičně jedním z vrcholů aukční sezóny. Před rokem sběratelé a investoři na květnových aukcích utratili téměř 390 milionů korun. Letos budeme rádi, když se v květnu vůbec nějaké aukce uskuteční. Meziroční pokles v celkové ceně vydražených děl za první pololetí bude minimálně 80 procent. Tato čísla nutně neznamenají, že kupci ztratili chuť nakupovat či že aukční ceny klesají. Statistiky na jedné straně zkreslují rekordní výsledky loňských jarních aukcí – Kupka za 78 milionů a Medek za 57 milionů korun –, na druhé pak skutečnost, že trh s uměním se po vyhlášení stavu nouze prakticky zastavil. Problémem nejsou ceny či kupci, ale absence aukčního trhu jako takového. To je ale z hlediska časopisu ta horší varianta. Inzerce, zejména inzerce aukčních síní je klíčovou položkou našich příjmů a její výpadek nemáme bohužel čím nahradit.

Doufáme, že na podzim se situace alespoň trochu stabilizuje, do té doby jsme však byli nuceni přistoupit k razantním úsporným opatřením. Jedním z nich je i snížení počtu stran. Aktuální číslo je tak o třetinu štíhlejší než naše běžná vydání. Čtenářům se za tento krok upřímně omlouvám, věřím však, že i tak v časopise najdou dost zajímavých článků a témat.

Číslo, které držíte v ruce, je již 186. v pořadí, Art Antiques vychází kontinuálně od června 2002. Za tu dobu měl časopis čtyři šéfredaktory, čtyřikrát prošel grafickým redesignem a pětkrát se v tiráži změnilo jméno jeho vydavatele. Naposled začátkem letošního roku, kdy jsme se vyčlenili v samostatnou společnost Artantiques media, která vedle časopisu provozuje také aukční databázi artplus.cz. Současná situace pro nás není ekonomicky snadná, ale řada subjektů a jedinců v našem oboru je na tom mnohem hůř. Pokud je – a zprostředkovaně i nás – chcete podpořit, kupujte umění, zajímejte se o ně. Nejde přitom jen o peníze, ale o celkovou udržitelnost umělecké scény. V nejistotě teď žijeme všichni, od malých nezávislých iniciativ po státem zřizovaná muzea a galerie. I proto je důležité si připomínat, co ve svém inzerátu píše galerie Hunt Kastner: „Umělecká tvorba je nezbytnou službou.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné