Editorial

Jan Skřivánek editorial únor 2021

Aktuálním číslem začínáme již 20. ročník časopisu Art Antiques. V celkovém pořadí jde o 193. číslo, to první vyšlo v létě 2002. Více jak šestnáct let se na produkci časopisu jako obchodní ředitelka podílela Světlana Urbanová. Nyní poprvé její jméno v tiráži chybí.

Světlana zemřela začátkem prosince po dlouhé nemoci, které statečně vzdorovala několik let. Světlanina smrt zasáhla a zaskočila nejen její rodinu a nás v redakci, ale i mnoho našich partnerů, s nimiž si v průběhu let vybudovala velice blízký vztah. Loňský rok pro časopis i celé naše vydavatelství znamenal řadu změn, žádná však nebyla tak zásadní a bolestivá jako Světlanina smrt. Její energie a nasazení nám chybí a budou chybět.

Druhou změnou v tiráži aktuálního čísla je střídání na postu šéfredaktora. Pepa Ledvina, který stál v čele časopisu poslední čtyři roky, se rozhodl na tento post rezignovat, aby se víc mohl věnovat práci historika umění a vysokoškolského pedagoga. Počítáme však, že do časopisu bude minimálně občas dál přispívat jako externista. Pod Pepovým vedením se Art Antiques důsledněji než kdy dřív profiloval jako kritické médium a jeho zásluhou je také poslední grafický redesign časopisu, který jsme představili přesně před dvěma roky.

Historicky pátým šéfredaktorem Art Antiques se po Janě Chytilové, Lence Lindaurové, mně a Pepovi stává Tomáš Klička. Tomášovi je třiatřicet let, je absolventem dějin umění na pražské filozofické fakultě a na UMPRUM a stálým členem redakce je od začátku roku 2018. Byl mimo jiné hlavním hybatelem nové podoby našich webových stránek, jejichž aktualizaci jsme dokončili právě před rokem. Vedle Art Antiques je Tomáš pravidelným přispěvatelem ČRo3 Vltava, kde od loňska moderuje kriticko-publicistický pořad Akcent.

Pepovi bych chtěl za jeho práci upřímně poděkovat. Myslím, že roky pod jeho vedením, patřily mezi nejúspěšnější v historii Art Antiques. Tomášovi pak držím palce, aby se mu nastavenou úroveň dařilo držet a dál rozvíjet. Světlaně už bohužel poděkovat nemohu, ale nebýt jí, časopis by nikdy neměl šanci vyrůst v to médium, kterým je dnes.  

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné