Exploze a letargie
Miroslav Petříček úhel leden 2011
Známý sémiotik Jurij M. Lotman ve své knize Kultura a exploze chápe kulturu jako velmi složitý systém s mnoha vrstvami či oblastmi, z nichž každá se vyvíjí odlišnou rychlostí. Pokud bychom tedy v tomto celku provedli řez v místě, kterému říkáme přítomnost, odkryla by se na něm současná nesoučasnost, totiž různě rozvinuté (prudce akcelerující, setrvačně se pohybující či normalizující se) stadia či fáze. Anebo řečeno ještě jinak: pod tím, co z většího odstupu vypadá jako postupný a plynulý vývoj (tradice), se tomuto pohledu ukazuje dynamický pohyb náhlých explozí, jejich šíření z vrstvy do vrstvy a fází stabilizace; tyto různé rychlosti však procházejí napříč celou kulturou a navzájem se prostupují.
Radost z definování
Miroslav Petříček úhel září 2010
Co je umění a co nikoli, to víme bezpečně, teprve stane-li se minulým a reprezentativní díla jsou zařazena do výpravných knih o dějinách umění.
Nepředstírání
Miroslav Petříček úhel únor 2009
Ze své podstaty je umělecká tvorba politicky nekorektní. Důvod je velmi jednoduchý: nepředstírá.
Stopy mizení
Miroslav Petříček úhel duben 2008
Fyziologie 19. století zkoumala lidské vidění a objevila podivný jev: bezprostřední doznívání zrakového vněmu na sítnici, který nepříliš pěkně nazvala paobrazem. Vidíme ještě určitý předmět, i když ten se už změnil, je jinde, anebo vůbec zmizel. Poněkud paradoxním...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?