Falza online

Jan Skřivánek zprávy duben 2008

Chicago – FBI ve spolupráci se španělskými a italskými vyšetřovateli rozbila mezinárodní síť podvodníků, kteří prostřednictvím internetu nabízeli padělky kreseb a grafik Picassa, Warhola, Dalího a dalších renomovaných umělců. Celkem si měli takto vydělat na 5 milionů dolarů.

„Doslova tisíce lidí v různých zemích a na různých kontinentech se patrně dozví, že originály podepsané Picassem, Dalím nebo Chagallem, které si koupili, jsou ve skutečnosti falzy,“ řekl vyšetřovatel Patrick Fitzgerald, který má kauzu na starost.

Podvodníci operovali z Barcelony, odkud falešné kresby a grafiky posílali svým komplicům v Chicagu a na Floridě. Řada prodejů se pak odehrávala prostřednictvím internetového dražebního serveru eBay. Ceny jednotlivých nabízených děl se pohybovaly v rozmezí od 2 do 30 tisíc dolarů.

Týden po zveřejnění této zprávy agenturou Bloomberg bylo možné na eBay najít například reprodukovaný pastel, uváděný jako dílo Pabla Picassa z června 1968. Ke koupi byl za 2 500 dolarů. Prodávající sídlící ve Španělsku sliboval dílo zaslat spolu s „certifikátem pravosti a relevantní dokumentací“.

Picassovy pozdní kresby srovnatelných rozměrů dosahují na aukcích společností Christie’s a Sotheby’s cen v řádu statisíců dolarů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné