Festival reSITE v Praze

zpráva tisková web

Do 27. 5.  probíhá v Praze reSITE. Česká verze mezinárodního projektu se skládá z odborné konference a doprovodného programu. Tématem setkání se stal model navrhování měst formou spolupráce.

1166.jpg

reSITE si klade za cíl přemostit bariéru mezi architekty, developery, představiteli veřejné správy a občany pomocí programů, které poukážou na důležitost spolupráce všech těchto účastníků při tvorbě kvalitního městského prostředí. Festival věnovaný hledání nápadů pro rozvoj ekonomicky, sociálně i ekologicky hodnotných veřejných prostor chce iniciovat spolupráci, která povede k lepší budoucnosti měst a zkvalitnění veřejného prostoru.

Jádrem festivalu je konference, která se koná od 23. 5. do 25. 5. ve Veletržním paláci v Praze.  Čtyři témata: navrhování, soukromý development, samospráva, zastoupení veřejnosti, budou společně diskutovat odborníci z různých profesních odvětví. Spolu s konferencí bude probíhat množství nezávisle organizovaných akcí pro veřejnost, zaměřených na rozvoj nábřeží, městskou mobilitu a veřejný prostor v Praze. Mezioborová konference, workshopy, filmové projekce, městské hry, veřejné diskuze o tvorbě měst chce vytvořit originální městský zážitek.

Posláním festivalu reSITE 2012 je nastartovat diskuzi o institucionálních změnách v městském plánování. Český model městského plánování dává více prostoru pro různé interpretace územního plánu, než je tomu v jiných zemích. Tento systém, zatížený neefektivitou a korupčním potenciálem, favorizuje zájmové skupiny, těžící z netransparentnosti celého procesu. V poslední době se tato situace v Praze pozvolna mění. Jak veřejnost, tak některé samosprávy hledají alternativy k docílení větší transparentnosti a efektivity ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru, a zaměřují se na kvalitu života a ekonomický růst pomocí udržitelného rozvoje. Rádi bychom přispěli k posílení tohoto trendu a to v době, kdy Praha začíná zpracovávat nový územní plán. reSITE by mohl být příležitostí pro seznámení se s úspěšnými zahraničními projekty.

Program festivalu naleznete na http://www.resite.cz/cs.php

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné