Galerie 21. století

Veronika Šubrtová zprávy listopad 2010

Praha – „Neuchvacují Vás ‚umělecká díla‘, kdy pochybujete, zda se ještě jedná o umění nebo žertík? Neláká Vás obdivovat růžovou židli nebo tři modré pruhy na plátně?“ Tímto sloganem se uvedla nově otevřená Galerie 21. století, nacházející se v  ulici Dukelských hrdinů, naproti Veletržnímu paláci. Je první institucí, která se u nás chce programově zabývat stuckismem.

Stuckismus je celosvětové výtvarné hnutí, které vzniklo roku 1999 v Londýně. Jeho zakladatelé, malíři Billy Childish a Charles Thompson, se rozhodli zareagovat na stále sílící pozice konceptuálního umění a nástup Young British Artists. V Manifestu stuckismu vytyčili dva základní body programu: preference malby a odpor proti konceptuálnímu umění. Vystupovali hlavně proti sběrateli Charlesovi Saatchimu a Siru Nicolasi Serotovi, řediteli Tate Gallery a zakladateli Turnerovy ceny. Stuckismus není dogmatický ohledně malířského stylu, mezi jeho příznivci jsou zastánci pop artu, hyperrealismu i geometrické abstrakce. Roku 2004 vznikla v Čechách skupina Prague stuckists sdružená kolem teoretika Roberta Janáse.

Výstavní činnost galerie bude zaměřená na současnou, především českou malbu. Monografické výstavy se budou pořádat každý měsíc v horním patře galerie. V suterénu se bude nacházet prodejní galerie. Hlavním cílem Galerie 21. století je, slovy jejího spolumajitele Ludvíka Mühlbergera, „přesvědčit lidi, aby si kupovali české umění“. Tomu jsou přizpůsobeny i ceny obrazů, které se pohybují maximálně v řádu desítek tisíc korun.

Svou činnost Galerie 21. století zahájila 6. října výstavou Čeští stuckisté, kterou kurátorsky připravil právě Robert Janás. Mezi členy skupiny patří Martin Salajka, Jaroslav Valečka, Jiří Hauschka, Jan Spěváček, Lukáš Orlita  a Markéta Urbanová. Společně s nimi vystavují ještě Karel Jerie, Lukáš Miffek, Roman Franta a Jan Gemrot.

V listopadu bude mít v galerii samostatnou výstavu Jiří Hauschka, po něm Jan Spěváček a Markéta Urbanová. V plánu je v budoucnu rovněž výstava britských stuckistů. Během prázdnin hodlá galerie vystavovat práce studentů uměleckých škol.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné