Studentský design 2010

Veronika Šubrtová staveniště prosinec 2010

Začátkem listopadu byly předány Národní ceny za studentský design. Hlavní ocenění večera, Národní cenu, si odnesl Jindřich Vodička za inteligentní svítidlo Tvor, o kterém jsme psali v listopadovém čísle A+A.

Jednu z cen Excelentní studentský design si odnesl mezi jinými Lukáš Opekar za projekt Captcha a negramotnost. Jedná se o knihu, která obsahuje jen názvy zemí, které jsou čitelné nebo rozostřené podle toho, jaká je v zemi míra gramotnosti. Vít Fendrych navrhl koncept podvodní elektrárny Fin Energy, inspirovaný tvarem těla a pohybem ryb. Tereza Volná zaujala porotu svým designem sady přístrojů pro rehabilitaci cu.re, u kterého brala zvláštní ohled na snadnou manipulovatelnost a stavebnicové uspořádání.

Kromě finančních odměn si ocenění odnesli věcné ceny, dva exponáty byly odkoupeny do muzejních sbírek. Podle organizátorky akce Lenky Žižkové je hlavním cílem soutěže upozornit firmy na mladé designéry a usnadnit jim „lov talentů“. Rostoucí počet realizací soutěžních návrhů její slova potvrzuje.

Ze 170 přihlášených prací vybíraly tři poroty, složené ze středoškolských a vysokoškolských pedagogů, nezávislých expertů a profesionálních designérů. Kromě toho udělovali zvláštní ceny ještě děkani vzdělávacích institucí, profesionální sdružení, muzea a odborné časopisy. Oceněné práce byly prezentovány na výstavě Nový (z)boží! v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí a v Domě bytové kultury na Budějovické. Exponáty z výstavy Nový (z)boží! budou prostřednictvím Českých center vystavovány v zahraničí.

Národní cenu za studentský design vyhlásil Design Cabinet CZ již třetím rokem. Navazuje na soutěže, které od roku 1991 do roku 2007 organizovalo Design centrum České republiky, jehož je Design Cabinet CZ nástupcem. Jednalo se o soutěže profesionálních designérů, v nichž měli studenti vlastní kategorii. Přibývající počet škol, kde se design vyučuje, zapříčinil, že roku 2004 vznikla samostatná studentská soutěž s názvem Studentský design.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné