GHMP bude mít ředitelku

Jan Skřivánek zprávy říjen 2012

Praha – Novou ředitelkou Galerie hlavního města Prahy by se měla stát Magdalena Juříková, která dosud působila v Galerii Zlatá husa, která spravuje sbírku Vladimíra Železného. Juříkovou do čela GHMP doporučila výběrová komise, její jmenování však ještě musí schválit Rada města. Magistrát však dopředu avizoval, že se bude výsledky konkurzu řídit. Do funkce by podle původního harmonogramu měl nový ředitel nastoupit již k 1. listopadu.

Do výběrového řízení se přihlásilo deset uchazečů, mezi nimi i dosavadní ředitel Milan Bufka a šéfkurátor galerie Karel Srp. Jména všech kandidátů i jejich projekty magistrát zveřejnil na svých webových stránkách (projekt odmítli dát k dispozici jen tři uchazeči). Jako favorité se jevili Marek Pokorný, který začátkem září oznámil svůj odchod z postu ředitele Moravské galerie v Brně, a šéf Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek, který bude v listopadu tento post obhajovat v konkurzu.

V devítičlenné výběrové komisi měli těsnou většinu nezávislí členové. Komise neměla pevný hlasovací řád, dohodla se však, že magistrátu doporučí pouze jedno jméno a nebude stanovovat pořadí na dalších místech. V první kole členové komise vybírali tři až pět finalistů, jejichž projekty a osobní prezentace je nejvíce přesvědčily. Nakonec však do druhého kola postoupila pouze trojice favoritů, neboť další dva uchazeči získali méně než polovinu hlasů.

V druhém kole se tak rozhodovalo mezi Juříkovou a výše jmenovanou dvojicí brněnských ředitelů. Každý člen komise měl pak jmenovat, koho považuje za nejlepšího kandidáta. Juříková získala šest hlasů, Koryčánek zbývající tři. Velkou roli v rozhodování komise hrál osobní pohovor s jednotlivými kandidáty. Juříková se tak prý jako favorit jevila již po prvním kole, ačkoliv asi nejucelenější písemný projekt předložil Marek Pokorný. Podrobné zápisy z jednání komise by dodatečně měly být volně k dispozici. / js

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné