Gloria musaealis 2011

zprávy červen 2012

Praha – Desátý ročník ceny Gloria musaealis, pořádané Asociací muzeí a galerií ve spolupráci s Ministerstvem kultury, ovládla regionální muzea. Cenu za muzejní výstavu roku získala Moravská galerie v Brně za projekt Obrazy mysli – Mysl v obrazech. Na dalších příčkách se umístily stálá expozice Vlastivědného muzea Jesenicka s názvem Čarodějnické procesy v 17. století na Jesenicku a Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně s projektem Po stopách Ing. Jana Karlíka.

Vedle široce koncipovaného mezinárodního projektu tak úspěch sklidilo také zkoumání místní historie. Instalace věnující se čarodějnickým procesům zaujala především svou interaktivní podobou a kladenské muzeum zase oslovilo porotu pojednáním prostoru galerie způsobem vlastním komiksovým příběhům. Celkem se do soutěže podle ředitelky Asociace Anny Komárkové přihlásilo čtyřicet devět muzeí a galerií s pětasedmdesáti projekty.

Muzejní publikací roku se stala monografie Gabriela von Maxe vydaná Západočeskou galerií v Plzni u příležitosti umělcovy loňské výstavy. Knihu galerie vydala ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae, které je podepsané také pod další oceněnou publikací Pražské módní salony 1900–1948, katalogem výstavy v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Nejširší kategorie Cena za muzejní počin byla udělena rozsáhlému projektu Terezínského muzea, které v loňském roce zpřístupnilo na internetu svůj archiv. Digitalizované dokumenty jsou připraveny k nahlédnutí na webových stránkách muzea, a to jak pro odbornou, tak laickou veřejnost. Zvláštní ocenění získala již jednou zmíněná Moravská galerie v Brně, a to za komplexní rekonstrukci Jurkovičovy vily v Brně-Žabovřeskách.

Instituce se do soutěže sami přihlašují a neúčast některých tak není pouze důsledkem nekvalitní produkce, ale i nezájmu o vnější reflexi. Cena se tradičně předává v předvečer dne muzeí. Podobně jako ten chce také Gloria musaealis upozornit především na roli muzeí a galerií při zpřístupňování kulturního dědictví. Laureáty cen vybírá odborná komise složená z akademiků i zaměstnanců muzeí. Z pražských institucí hlavní ocenění v desetileté historii ceny získala jen Národní galerie, které v předchozím ročníku zaujala výstavou Karla Škréty.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné