Grygarovi k narozeninám

Jan Skřivánek web

Laureátem Ceny Ministerstva kultury za oblast výtvarného umění se pro letošní rok stal Milan Grygar. Slavnostní předání ceny se uskuteční ve čtvrtek 24. října v Národním divadle. Na stejný den připadají i Grygarovy 87. narozeniny.

1966.jpg

„Od 60. let patří mezi klíčové figury českého výtvarného umění. Stylově se pohybuje mezi geometrickou abstrakcí, minimalismem, konkrétní poezií, uměním akce a konceptualismem. Základní je pro něj souvislost mezi kresbou a zvukem,“ praví se ve zdůvodnění poroty, jejímž členem za výtvarné umění byl vedoucí iniciativy Tranzit Vít Havránek.

Grygarovo dílo je dnes stále aktuální a těší se zájmu současných kurátorů. V roce 2011 byly jeho akustické kresby z 60. let vystaveny na bienále v Lyonu (na snímku), loni s ním pro časopis Electronic Beats dělal rozhovor Hans Ulrich Obrist (zde). 

„Chtěl jsem, aby kresba byla dobrá a nahrávka také. Stávalo se, že když se mi nelíbila nahrávka nebo kresba, tak jsem ji zrušil a snažil se ji udělat znovu. Snažil jsem se to i během akce vnímat společně – vizuální a zvukové. Zkoušel jsem kresbu poslouchat. Zajímal mě prostorový rozměr kresby. Když si namočím prst do tuže a udělám tohle (udeří prstem do stolu)..., tak to slyším na všech stranách. Prostorový prvek mě na tom zajímal nejvíc. Soudobá hudba se blíží matematice a fyzice, ale také výtvarnému umění. Pojmy, s kterými pracuje výtvarník, jsou stejné jako u hudebníka – struktura, prostor, proporce, čas. Jsou tam styčné body. A právě to mě zajímalo,” popsal Milan Grygar svůj přístup k tvorbě v rozhovoru pro Art+Antiques v lednu 2009 (plné znění rozhovoru zde).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné