Iniciativa Mánes umělcům! pořádá volby

zpráva tisková web

Iniciativa Mánes umělcům! pořádá 18. a 19. května volby devítičlenné alternativní správní rady Nadace českého výtvarného umění. Nově zvolení budou usilovat o to, aby nahradili stávající členy správní rady, kteří pozbyli důvěru umělecké veřejnosti.

1821.jpg

Volby jsou dalším krokem iniciativy, která v dubnu okupovala prostranství před výstavní síní Mánes na protest proti netransparentní a nekompetentní správě budovy ze strany NČVU. Volby povedou ke vzniku uskupení legitimních reprezentantů umělecké obce. Jejich úkolem bude jednat se současnou správní radou a předsednictvem NČVU a proměnit fungování nadace tak, aby lépe vyhovovalo potřebám umělecké obce. Cílem je proměnit nadaci ve veřejnou a demokratickou instituci. Iniciativa bude budoucí kroky nových členů tímto směrem plně podporovat.

Dohromady kandiduje devatenáct osob, z toho deset umělců a devět teoretiků umění a kurátorů. Mezi nimi je například kritička a kurátorka Lenka Lindaurová, bývalý ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek či umělec Tomáš Císařovský. Bližší informace o kandidátech, jejich představách o budoucnosti Mánesa a Nadace českého výtvarného umění lze dohledat na webu.

„O volbách správní rady, které pořádá sama Nadace, většinou vůbec nic nevíme. Netušíme, kdy se konají ani kdo kandiduje. Ostatně volební právo mají jen samotní členové správní rady. Naše volby jsou oproti tomu otevřené celé umělecké obci,“ říká tiskový mluvčí iniciativy Mánes umělcům Jiří Ptáček a pokračuje: „V platném Statutu Nadace českého výtvarného umění se nedočteme , jak probíhají volby do předsednictva, kdo je organizuje atd. Bylo by zajímavé zjistit, jak konkrétně bylo zvoleno nynější předsednictvo, které v souladu se statutem pak už jen obměňovalo samo sebe. Zdá se, že není žádný podklad k tomu, aby námi nově zvolené předsednictvo mělo slabší nárok na vedení nadace.“

Voleb je možné se zúčastnit v kavárně Divus (Bubenská 1) v Praze na Letné v sobotu 18. května od dvou hodin odpoledne do osmi hodin večer. Od šesti se zde uskuteční diskuse s kandidáty moderovaná kritikem umění, publicistou a teoretikem Tomášem Pospiszylem. Volba proběhne také elektronicky a to až do nedělního odpoledne (do dvou hodin).

Kdo jsme?

Mánes umělcům je otevřenou a spontánní iniciativou sdružující umělce, kritiky a kurátory působící v Čechách napříč generacemi a uměleckými přístupy. Pod výzvou iniciativy jsou podepsaní například umělci Tomáš Císařovský, Eva Koťátková, Tamara Moyzes, František Skála, Jiří Thýn a Stanislav Zippe, kunsthistorici Jan Rous, Milena Bartlová a Hana Rousová, či kurátoři Charlotta Kotik a Jiří a Jana Ševčíkovi.

Mánes umělcům!
facebook

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné