Je to Kusá

Jan Skřivánek zprávy červen 2010

Bratislava – Novou ředitelkou Slovenské národní galerie byla jmenována historička umění Alexandra Kusá, která od ledna tuto funkci zastávala prozatímně. Ve výběrovém řízení porazila tři další uchazeče, kterými byli Richard Gregor, kurátor bratislavské Galerie Cypriána Majerníka, Vladimír Beskid, ředitel Galerie Jána Koniarka v Trnavě, a archivář Anton Konečný.

Sedmatřicetiletá Kusá se specializuje na moderní a současné umění, zejména na 50. léta. Ve své dizertaci se zabývala sorelou na Slovensku. Od října 2008 do září loňského roku zastávala funkci šéfkurátorky Moravské galerie, poté se vrátila do SNG na post vedoucí Sbírky moderního a současného umění. Jako spoluautorka byla podepsána pod důležitými výstavami Slovenský mýtus (SNG 2005, MG 2007) a 60 rokov otvorené (SNG 2008). Pro Art+Antiques loni připravila rozhovor s Milanem Dobešem (AA 2009/11).

Pro Kusou hlasovalo sedm z devíti členů komise vedené kunsthistorikem Jánem Bakošem. Vedle historiků umění a muzejních pracovníků v ní zasedli i tři zástupci ministerstva kultury, které je zřizovatelem galerie. „Myslím si, že komise byla vybrána skutečně nezávisle, a jako jednoznačné pozitivum hodnotím, že její rozhodnutí bylo pro pana ministra závazné a výsledek byl oznámen veřejnosti během odpoledne ještě tentýž den. Porovnejte se situací s konkurzem v NG v Praze,“ říká k průběhu výběrového řízení jeden z porotců, ředitel Galerie města Bratislavy Ivan Jančár.

Podobně hovoří i jediný zahraniční člen komise, ředitel Moravské galerie v Brně a zároveň jeden z kandidátů na ředitele pražské Národní galerie Marek Pokorný: „Rozdíl mezi výběrovým řízením v Praze a Bratislavě tkví především v tom, že komise má na Slovensku rozhodující slovo, takže ministr nemá příliš velký manévrovací prostor. Netvrdím, že je to lepší, ale rychlost rozhodnutí tentokrát oceňuji, neboť nevytváří podhoubí pro spekulace, změnu zadání a hlavně kandidátům či institucím, které zrovna řídí, nekomplikuje život a rozhodování.“

Prezentace jednotlivých kandidátů před komisí byla navíc otevřená pro veřejnost. Této možnosti využilo asi dvanáct zájemců. „Mně osobně je taková hra na veřejné slyšení nepříjemná, neboť jako člen komise přemýšlím a volím s maximální odpovědností vůči potřebám instituce, takže tato forma určité apriorní nedůvěry vůči komisi mě dráždí. Ale přežili jsme to,“ dodává Pokorný.

Kusá podle Pokorného měla nejpropracovanější program a nejlépe zvládla i vystoupení před komisí. „Ostatní kandidáti byli buď příliš zaměření na svou osobu, vyčtené formulky, anebo zaměňovali jednu část výkonu SNG za jim unikající komplexnost práce národní instituce. Alexandra Kusá je vyzrálá osobnost s institucionální imaginací, odborným zázemím, komunikačními schopnostmi, mezinárodním rozhledem a zkušenostmi s řízením komplikovaných týmů. Ona to zvládne výborně,“ uzavírá Pokorný, který s Kusou v minulosti úzce spolupracoval.

Podobně Kusou hodnotí i Ivan Jančár nebo další člen komise, kurátor Sbírky starého umění SNG Dušan Buran: „Její koncepce i expozé samozřejmě těžily z detailní znalosti situace galerie. Měla poměrně jasnou představu o jejích možnostech, dokázala odhadnout potenciál a nabídnout i přesvědčivý progres ve slovenském legislativním a finančním prostředí. Za klíčovou považuje rekonstrukci bratislavské centrály, kterou ostatní kandidáti vnímali jen marginálně, respektive vůbec. Poměrně jasno měla Sandra i v otázce mezinárodní role SNG na jedné straně a jejího místa v rámci Slovenska na straně druhé.“

Krom výstavních prostor v Bratislavě spadá pod správu SNG ještě zámek ve Zvolenu, renesanční hrad Strážky, Galerie Ľudovíta Fully v Ružomberku a Galerie naivního umění v Pezinku. Bratislavskou centrálu galerie tvoří dvojice sousedících budov na dunajském nábřeží (novorenesanční Esterházyho paláce a barokní Vodní kasárny s brutalistní přístavbou, tzv. přemostěním, ze 70. let), které by měly v nejbližší době projít komplexní rekonstrukcí. Její náklady v přepočtu na české koruny jsou odhadovány na 1 miliardu. SNG loni hospodařila s rozpočtem 4,4 milionu eur (přibližně 113 milionů korun), což je méně než třetina rozpočtu pražské NG.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné