Jiří Fajt ředitelem v Drážďanech
Jako součást oslav 20 let Česko-německého fondu budoucnosti se uskuteční i symbolická jednodenní výměna ředitelských křesel dvou klíčových galerijních institucí – tuzemské Národní galerie v Praze a Staatliche Kunstsammlungen Dresden.
Generální ředitel NGP Jiří Fajt vyjede do Drážďan, kde mu své křeslo nabídne jeho německá kolegyně Marion Ackermann již 9. května. Oba ředitelé tak mohou u svých protějšků získat srovnání v řízení zásadních kulturních institucí i cennou inspiraci. Jiří Fajt povede v SKD mimo jiné diskusi na téma inspirované projektem Artist Rooms britské galerie Tate, jehož cílem je vyvést umění mimo centrální muzea a galerie a přivést jej do regionů.
„Myšlenka vyměnit si na jeden pracovní den místo s generální ředitelkou tak prestižní instituce jakými jsou Staatliche Kunstsammlungen Dresden mne nadchla a děkuji Česko-německému fondu budoucnosti za tento impuls. V rámci pracovních jednání se chceme soustředit i na naše aktivity v pohraničí mezi Saskem a Českou republikou a věřím, že se nám podaří naplánovat další společné projekty,“ říká Jiří Fajt, generální ředitel Národní galerie v Praze. Jiří Fajt poté pozve Marion Ackermann na obdobnou návštěvu své pražské pracovny.
Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Státní umělecké sbírky Drážďany, SKD) patří k nejvýznamnějším a nejstarším muzejním komplexům na světě a spojují v současnosti 15 muzeí v Drážďanech, Lipsku a Herrnhutu. Dalšími institucemi, zastřešenými SKD jsou Fond umění, Archiv Gerharda Richtera a Knihovna umění. Státní umělecké sbírky Drážďany vznikly ze sbírek saských kurfiřtů založených v 16. století, především z Umělecké komory zřízené v roce 1560 v drážďanském Rezidenčním zámku. Svůj zvláštní, dodnes zjevný charakter získaly pak drážďanské sbírky v 18. století díky vytříbenému vkusu dvou knížat, Augusta Silného (1670–1733) a jeho syna Augusta III. (1696–1763). August Silný sbírky soustavně rozšiřoval, za zmínku stojí, že měl zvláštní zálibu v porcelánu a klenotech. Kolem roku 1720 byly v jeho režii zřízeny první speciální sbírky, k nimž patří mimo jiné Zelená klenba, Sbírka soch a plastik a Mědirytecký kabinet. Jeho synovi vděčíme především za rozšíření obrazárny, která se systematickým pořizováním celých sbírek a kompletů děl stala v polovině 18. století jednou z nejvýznamnějších galerií Evropy. Dodejme rovněž, že drážďanské sbírky patřily k prvním, které byly alespoň částečně zpřístupněny veřejnosti. V roce 2020 oslaví Státní umělecké sbírky Drážďany 460. výročí své existence.
Výtvarníkem roku se stal Zbyněk Baladrán
zpráva tisková web
Cenu Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2014 získal jednačtyřicetiletý Zbyněk Baladrán.
Žezlo krále Davida ze sbírky Rudolfa II.
zpráva tisková web
Začátkem března byla po deseti letech znovuotevřena expozice užitého umění, soch a kuriozit vídeňského Kunsthistorisches musea. Kořeny této sbírky sahají až ke kunstkomoře Rudolfa II. Jeden pozoruhodný artefakt, který kdysi patřil do císařovy sbírky, se nedávno objevil také...
Z předání Ceny Osobnost roku
zpráva tisková web
Předání Ceny Osobnost roku za rok 2012 se uskutečnilo ve čtvrtek 21. února v pražském podniku Era Svět. Černý čtverec pro Pavla Mrkuse Krištof Kintera pojal jako krátké video, na kterém natočil obraz, který sám před rokem dostal od Josefa Bolfa. Kintera jako druhý laureát pak...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?