Kintera osobností roku

Jan Skřivánek zprávy únor 2012

Krištof Kintera získal ocenění Osobnost roku udělované za nejvýraznější umělecký počin loňského roku. Desetičlenná porota složená z historiků umění a kurátorů napříč generacemi a z různých koutů republiky ocenila Kinterovu sochu-lampu nazvanou Z vlastního rozhodnutí, která od června stojí v parku pod Nuselským mostem jako připomínka stovek lidí, kteří skokem z mostu ukončili svůj život.

„Je pozitivní, že zvítězila realizace ve veřejném prostoru. Kinterova socha je velice zajímavým a důležitým příspěvkem k problému pražských pomníků, a to jak svým tématem, tak i řešením,“ komentovala Kinterovo vítězství historička Hana Rousová, která byla členkou poroty. Ve své desetileté historii byla cena poprvé udělena za konkrétní dílo, v minulých ročnících byly oceňovány hlavně velké retrospektivní výstavy.

Cena vznikla z iniciativy ředitele Galerie výtvarného umění v Chebu Marcela Fišera a od loňského ročníku ji společně zaštiťují časopis Art+Antiques a internetový portál artalk.cz. Z širšího výběru zhruba čtyřiceti jmen navržených organizátory a jednotlivými porotci byl na základě hlasování připraven seznam 18 finalistů (pro se musela vyslovit alespoň polovina poroty). Z nich pak každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech.

Osobnost roku tradičně funguje jako jisté referendum o tom, jak odborná veřejnost hodnotí výsledky Ceny Jindřicha Chalupeckého. Loňský ročník byl zjevně přijat velice pozitivně. Ještě nikdy se nestalo, aby se do první desítky dostali hned tři finalisté (Dominik Lang, Mark Ther a Jiří Thýn). Kladně byl přijat také loňský ročník skupinové výstavy Sochy v ulicích/Brno Art Open, kterou kurátorsky připravil Karel Císař. V první desítce, respektive jedenáctce oceněných se objevuje hned pět jmen, která byla na této přehlídce zastoupena: Rafani, Dominik Lang, Matěj Smetana, Jiří Thýn a Eva Koťátková.

Kromě hlavní ceny, o níž rozhoduje porota, je od loňského roku udělována také cena čtenářů artalk.cz. „Zatímco loni se porotci i čtenáři shodli na prvním místě Josefa Bolfa, letos k takovéto shodě nedošlo. Jak porota tak čtenáři ocenili, jakým způsobem Dominik Lang a Kateřina Šedá prezentovali Českou republiku v zahraničí, u čtenářů však oba umělci dopadli ještě lépe než u poroty,“ komentovala výsledky šéfredaktorka artalk.cz Silvie Šeborová. Čtenářskou anketu vyhrála Kateřina Šedá, na druhém místě se umístil Dominik Lang a za ním v těsném závěsu Eva Koťátková. Krištof Kintera skončil u čtenářů na 6. místě.

Laureát ceny od loňského roku dostává – v narážce na jedno ze stěžejních děl moderního umění – černý čtverec, který pro něj namaluje vítěz předchozího ročníku. Pro Krištofa Kinteru tak černý čtverec bude vytvářet Josef Bolf. Slavnostní předání má formu večírku na počest laureáta. Ten se uskuteční až začátkem března, neboť Krištof Kintera momentálně pracuje na přípravě své velké výstavy, která se bude od 29. února do 13. května konat v pražské Městské knihovně (GHMP). / js

Pořadí v první desítce podle poroty
1. Krištof Kintera, 53 b.
2. Rafani, 48 b.
3. Dominik Lang, 43 b.
4.-5. Kateřina Šedá, 39 b.
4.-5. Mark Ther, 39 b.
6.-7. Matěj Smetana, 35 b.
6.-7. Tomáš Svoboda, 35 b.
8. Adriena Šimotová, 34 b.
9. Jan Merta, 33 b.
10. Jiří Thýn, 31 b.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné