Klaus v muzeu

Jan Skřivánek zprávy březen 2007

Praha – Národní technické muzeum získalo do svých sbírek automobil Škoda Superb, kterým v letech 2004 až 2006 jezdil prezident Václav Klaus. Klíčky od vozu muzeu 6. února předal Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto.

„Model Škoda Superb je prvním vozem automobilky Škoda, který sloužil prezidentu České republiky. Vozidlo je speciálně upraveno pro hlavu státu, má kožené sedačky a lampičku, aby prezident mohl pracovat i za tmy,“ citovala ČTK Martina Jahna. Již v minulosti českoslovenští prezidenti automobily značky Škoda využívali.

Václav Havel je v Národním technickém muzeu připomenut hned dvěma vozy – řadovým Renaultem 21 TS, kterým jezdil po nástupu do úřadu, a luxusním Mercedesem 600 SE, který využíval ke konci svého funkčního období. Prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v muzeu připomíná Tatra 80 z roku 1935, zatímco císaře Františka Josefa jídelní vagon jeho salonního vlaku.

Národní technické muzeum momentálně prochází rekonstrukcí. Pro veřejnost by své brány mělo znovu otevřít na jaře příštího roku, kdy si bude připomínat sto let od svého založení. Muzeum v současnosti pečuje o 60 tisíc sbírkových předmětů a další statisíce archiválií a knih dokumentujících vývoj vědy a techniky v českých zemích.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné