Konec definitivy?

Jan Skřivánek zprávy duben 2009

Praha – Ministr kultury Václav Jehlička začátkem března oznámil, že chce postupně vypsat konkursy na místa ředitelů příspěvkových organizací ministerstva, kteří jsou ve funkcích déle než 6 let.

V tuto chvíli by se to týkalo například Národní galerie, Národního muzea, Uměleckoprůmyslového musea či Muzea umění Olomouc. Noví ředitelé by podle Jehličky do budoucna měli být jmenováni vždy jen na šestileté funkční období. „Šest let je dostatečně dlouhá doba na prověření kvalit uměleckých i manažerských. Pokud ředitel sám bude mít chuť v práci pokračovat, přihlásí se do dalšího výběrového řízení, kde bude mít příležitost svůj post obhájit,“ vysvětluje ministr.

V tiskové zprávě zveřejněné na stránkách ministerstva se dále uvádí, že změn by měl doznat i systém kontroly příspěvkových organizací. Ty by měly vypracovat střednědobé plány svého rozvoje a jejich naplňování by pak bylo kontrolováno vždy po třech letech. „Jak praxe ukazuje, dosavadní roční hodnocení řadu drobných nedostatků v činnosti může zakrýt, některé organizace se v důsledku toho dostávají do stádia stagnace. Smyslem přijatých změn je zavedení procesního mechanismu, který by dokázal nežádoucí trend včas rozpoznat a přijmout opatření vedoucí k nápravě,“ cituje zpráva ministra.

Lidové noviny Jehličkovo přihlášení přivítaly titulkem Pod Knížákem se houpe židle na titulní straně. Podobně zprávu interpretovala i další média. Spekulací o tom, že Knížákovo odvolání z čela Národní galerie je na spadnutí, přibývá, k žádným zjevným krokům v naznačeném směru během tří týdnů od ministrova prohlášení však nedošlo.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné