Koťátková a Valoch Osobnostmi roku

text redakční web

Cena Osobnost roku za rok 2015 má dva vítěze. O titul se dělí třiatřicetiletá Eva Koťátková a devětašedesátiletý Jiří Valoch. Cena je udělována za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku na základě bodování odborné poroty.

2614.jpg

Černý čtverec od Jana Merty pro Josefa Bolfa

Koťátková loni zaujala výstavou v galerii Prádelna v pražských Bohnicích, která byla součástí její dizertace na VŠUP, a slavila úspěchy i v zahraničí. Byla vybrána mezi jednapadesát mladých umělců z celého světa představených na newyorském Trienále, které pořádá tamní New Museum, a měla samostatnou výstavu v List Visual Arts Center při univerzitě MIT.

Jiří Valoch měl loni na podzim úspěšnou samostatnou výstavu v galerii Tranzidisplay a porota přihlédla i k nové stálé expozici Moravské galerie Art Is Here, která stojí z velké části na Valochově sbírce a je poctou jeho celoživotní kurátorské a sběratelské činnosti.

Výběr laureáta probíhá ve dvou kolech. V prvním porota hlasuje o tom, které počiny se mají dostat do finálového výběru, v druhém pak každý porotce sám za sebe vybírá svou vlastní první desítku a výsledné pořadí vzniká prostým součtem bodů. K rovnosti bodů na první příčce dosud došlo jen jednou, před čtyřmi lety, kdy se o titul dělili Pavel Mrkus a Krištof Kintera. Pořadateli ceny jsou Art+Antiques, Artalk a Galerie výtvarného umění v Chebu. Porotci letos byli jejich redaktoři a spolupracovníci.

„Společné vítězství Evy Koťátkové a Jiřího Valocha je skvělým výsledkem. I kdybychom o laureátovi hlasovali, myslím, že by to dopadlo stejně a jediného vítěze bychom dokázali vybrat, jen kdybychom si hodili korunou,“ říká zakladatel ceny, ředitel chebské galerie Marcel Fišer „Koťátková i Valoch měli loni velice silný rok a jsem rád, že na ně můžeme aspoň takto upozornit. Hlavním smyslem ceny je  právě ohlédnutí za skončeným rokem a připomenutím nejzajímavějších loňských počinů. Proto také vždy zveřejňujeme nejen jméno laureáta, ale celou první desítku,“ dodává Fišer.

1–2 / Eva Koťátková                     61 b.
1–2 / Jiří Valoch                            61 b.
3–4 / Jiří David                             45 b.
3–4 / Anna Hulačová                     45 b.
5 / Václav Stratil                           42 b.
6 / Jaromír Novotný                      40 b.
7–8 / Aleš Veselý                          37 b.
7–8 / Jiří Franta + David Böhm      37 b.
9 / Květa Pacovská                        36 b.
10 / Tomáš Svoboda                      31 b.

Mezi porotci letos panovala velká míra shody, a tak se i na dalších příčkách objevují dvě dělaná místa. Dva autory do svého top 10 dokonce zařadili všichni porotci bez výjimky, a to Annu Hulačovou a Václava Stratila.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. Ten letošní tak bude dílem Zbyňka Baladrána. Cena je udělována již počtrnácté, mezi jejím laureáty z minulých ročníků najdeme Josefa Bolfa, Dominika Langa, Jiřího Kovandu, Jana Mertu či Františka Skálu.

Historie minulých ročníků zde

 

Černý čtverec 2010-2014

Osobnost roku 2010; černý čtverec od Jana Merty pro Josefa Bolfa

Osobnost roku 2011; černý čtverec od Josefa Bolfa pro Krištofa Kinteru

Osobnost roku 2012; černý čtverec od Krištofa Kintery pro Pavla Mrkuse

Osobnost roku 2013; černý čtverec od Pavla Mrkuse pro Dominika Langa

Osobnost roku 2014; černý čtverec od Dominika Langa pro Zbyňka Baladrána

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné