Koťátková a Valoch Osobnostmi roku 2
Jan Skřivánek zprávy březen 2016
Praha – Cena Osobnost roku za rok 2015 má dva vítěze. O titul se dělí třiatřicetiletá Eva Koťátková a devětašedesátiletý Jiří Valoch. Cena je udělována za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku na základě bodování odborné poroty.
Koťátková loni zaujala výstavou v galerii Prádelna v pražských Bohnicích, která byla součástí její dizertace na VŠUP, a slavila úspěchy i v zahraničí. Byla vybrána mezi jednapadesát mladých umělců z celého světa představených na newyorském Trienále, které pořádá tamní New Museum, a měla samostatnou výstavu v List Visual Arts Center při univerzitě MIT.
Jiří Valoch měl loni na podzim úspěšnou samostatnou výstavu v galerii Tranzidisplay a porota přihlédla i k nové stálé expozici Moravské galerie Art Is Here, která stojí z velké části na Valochově sbírce a je poctou jeho celoživotní kurátorské a sběratelské činnosti.
Výběr laureáta probíhá ve dvou kolech. V prvním porota hlasuje o tom, které počiny se mají dostat do finálového výběru, v druhém pak každý porotce sám za sebe vybírá svou vlastní první desítku a výsledné pořadí vzniká prostým součtem bodů. K rovnosti bodů na první příčce dosud došlo jen jednou, před čtyřmi lety, kdy se o titul dělili Pavel Mrkus a Krištof Kintera. Pořadateli ceny jsou Art+Antiques, Artalk a Galerie výtvarného umění v Chebu a porotci letos byli jejich redaktoři a spolupracovníci.
„Společné vítězství Evy Koťátkové a Jiřího Valocha je skvělým výsledkem. I kdybychom o laureátovi hlasovali, myslím, že by to dopadlo stejně a jediného vítěze bychom dokázali vybrat, jen kdybychom si hodili korunou,“ říká zakladatel ceny, ředitel chebské galerie Marcel Fišer „Koťátková i Valoch měli loni velice silný rok a jsem rád, že na ně můžeme aspoň takto upozornit. Hlavním smyslem ceny je právě ohlédnutí za skončeným rokem a připomenutím nejzajímavějších loňských počinů. Proto také vždy zveřejňujeme nejen jméno laureáta, ale celou první desítku,“ dodává Fišer.
Mezi porotci letos panovala velká míra shody, a tak se i na dalších příčkách objevují dvě dělaná místa. Dva autory do svého top 10 dokonce zařadili všichni porotci bez výjimky, a to Annu Hulačovou a Václava Stratila.
Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. Ten letošní tak bude dílem Zbyňka Baladrána. Cena je udělována již počtrnácté, mezi jejím laureáty z minulých ročníků najdeme Josefa Bolfa, Dominika Langa, Jiřího Kovandu, Jana Mertu či Františka Skálu.
1–2 / Eva Koťátková 61 b.
1–2 / Jiří Valoch 61 b.
3–4 / Jiří David 45 b.
3–4 / Anna Hulačová 45 b.
5 / Václav Stratil 42 b.
6 / Jaromír Novotný 40 b.
7–8 / Aleš Veselý 37 b.
7–8 / Jiří Franta + David Böhm 37 b.
9 / Květa Pacovská 36 b.
10 / Tomáš Svoboda 31 b.

Staří mistři v Praze
Jan Skřivánek výstava zima 2019
Národní galerie začátkem listopadu otevřela novou expozici starého umění ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, jejímž hlavním autorem je ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler a která propojuje dvě dříve oddělené prezentace českého a evropského umění renesance...

20 665 rozpačitých znaků na okraj Medkovy výstavy
Jan Skřivánek výstava říjen 2020
Následující text měl původně být recenzí obsáhlé retrospektivy Mikuláše Medka, kterou pod názvem Nahý v trní připravila Národní galerie. Co do rozsahu i šíře záběru mi však text tak narostl, že na hodnocení vlastní výstavy nakonec vůbec nedošlo.

Čapkovy děti
Jan Skřivánek na trhu březen 2020
Josef Čapek je jedním z autorů, pro něž byl loňský rok rekordní. Sběratelé a investoři za malířovy obrazy, kresby a grafiky loni utratili 55 milionů korun. Aukcemi prošlo sedm Čapkových obrazů, což je nejvíce za posledních osm let. Nabízena byl díla z 10. až 30. let a jejich...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné