Kulturní hejtmani

Jan Skřivánek zprávy leden 2009

Krajské rady bývají přirovnávány k regionálním vládám. Radní pro kulturu by tudíž v této logice měli být jakýmisi krajskými ministry kultury. Jejich agenda je ve skutečnosti mnohem širší a kraj od kraje se navíc dosti různí. Nejčastěji mají na starost „kulturu, památkovou péči a cestovní ruch“, v některých krajích do jejich agendy patří i školství či sociální věci. Nikdo z představovaných radních před vstupem do politiky v oblasti kultury či památkové péče nepracoval. V Jihočeském a Zlínském kraji, kde vznikly velké koalice, zůstali na svých postech dosavadní radní, ostatní jsou nováčky. V Karlovarském a Moravskoslezském kraji budou mít kulturu na starost komunisté.

Středočeský – Václav Beneš (ČSSD). Věk 64 let. Původní profesí veterinář. Posledních šest let byl místostarostou v Příbrami. Podle vlastních slov chce navázat na „úspěšnou činnost“ své předchůdkyně. V rozhovoru pro Příbramský deník dále řekl, že chce přidat divadlům a kulturním institucím, jejichž zřizovatelem není kraj, i amatérským kulturním souborům a organizacím.

Jihočeský – František Štangl (ODS). Věk 47 let. Absolvent Vysoké školy zemědělské. v Českých Budějovicích. Před vstupem do politiky pracoval jako agronom a ředitel technických služeb. V letech 1996 až 2006 byl starostou Nových Hradů. Radním pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a přírodní a kulturní atraktivity byl již v minulé radě.

Plzeňský – Václav Koubík (ČSSD). Věk 55 let. Do rady přichází z postu starosty obce Hůrky na Rokycansku. Před tím podle Plzeňského deníku dlouhá léta pracoval v kovohutích. Je členem Ligy starostů proti radaru.

Karlovarský – Eva Valjentová (KSČM). Věk 44 let. Vzděláním inženýrka ekonomie. Na krajský úřad přichází z pozice ekonomky Sokolovské uhelné. Členkou komunistické strany je od roku 1986. Vedle kultury, památkové péče a cestovního ruchu bude mít na starost také lázeňství. Amatérsky se věnuje divadlu.

Ústecký – Jana Ryánková (ČSSD). Věk 38 let. Absolventka bakalářského studia ekonomie na univerzitě v Ústí nad Labem. Dosavadní profesní kariéru strávila v papírenském a obalovém průmyslu. Jako krajská radní bude mít na starost i oblast sociálních věcí. Mezi svými zájmy uvádí „cestování, fotografování, pěší a cykloturistika, spinning, vodáctví, hudba, četba, cizí jazyky“.

Liberecký – Lidie Vajnerová (Strana pro otevřenou společnost). Věk 53 let. Manažerka libereckého zábavního centra Babylon a předsedkyně správní rady Nadace Škola hrou. Do krajského zastupitelstva se dostala na kandidátce koaličního uskupení Volba pro město, do rady ovládané ČSSD ale nakonec vstoupila jen sama za sebe.

Královehradecký – Jiří Nosek (ČSSD). Věk 63 let. Původním povoláním učitel. V roce 2003 byl odvolán z místa ředitele základní školy, poté co poslal žáky na předvolební mítink ČSSD. Již třetí volební období je královehradeckým zastupitelem. V krajské radě má na starost oblast školství a kultury.

Pardubický – Jana Pernicová (nestraník, zvolena za ČSSD). Věk 52 let. Absolventka Vysoké školy zemědělské v Praze. Od roku 1996 je ředitelkou základní školy ve Svitavách. V oblasti kultury a památkové péče chce navazovat na svého předchůdce Miroslava Brýdla. Součástí její agendy bude i školství.

Vysočina – Tomáš Škaryd (ČSSD). Věk 40 let. Po absolvování Vysoké školy zemědělské v Praze pracoval na správě sociálního zabezpečení. Poslední 6 let byl starosto Chotěboře. Jako své zájmy uvádí myslivost, sport, turistiku a chalupaření.

Olomoucký – Radovan Rašťák (ČSSD). Věk 50 let. Původní profesí učitel. Na post krajského radního pro kulturu, péči o památky, tělovýchovu, sport a volný čas přichází z místa ředitele základní školy v Přerově. Od roku 2002 byl přerovským radním a je též předsedou tamní organizace ČSSD.

Moravskoslezský – Svatomír Recman (KSČM). Věk 55 let. Absolvent Akademie společenských věd v Moskvě. Členem komunistické strany je od roku 1974. V letech 1992 až 2006 byl poslancem. Na otázku Lidových novin, proč dostal v radě na starost sociální věci a kulturu, odpověděl, že šlo o politickou dohodu.

Zlínský – Jindřich Ondruš (KDU-ČSL). Věk 43 let. Původní profesí projektant. Před pěti lety si ještě doplnil bakalářský titul v oboru veřejná správa. V letech 1994 až 2004 byl starostou Nového Hrozenkova, poté se stal radním zlínského kraje. Ve funkci náměstka pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a církve působil už v minulém volebním období.

Jihomoravský – Václav Božek (ČSSD). Věk 58 let. Původní profesí stavební inženýr, odborný asistent Ústavu pozemního stavitelství na VUT v Brně. Jako náměstek hejtmana zodpovídá za „strategii rozvoje lidských zdrojů, podporu vědy a výzkumu, kulturu a památkovou péči, cestovní ruch i práci s neziskovými organizacemi“.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné