Máš umělecké střevo?

Jan Skřivánek zprávy červen 2014

Praha – Jednou z opakovaných stížností, u kterých často končí nejrůznější debaty o neuspokojivém stavu české výtvarné scény, je konstatování, že veřejnost není k zájmu o současné umění dostatečně vychovávána a že kořeny tohoto problému je třeba hledat již na úrovni základních a středních škol. Pokusem o zkvalitnění školní výtvarné výchovy je středoškolská soutěž Máš umělecké střevo?, která se letos uskutečnila již popáté. Soutěž se koná se pod záštitou Společnosti Jindřicha Chalupeckého a jejím iniciátorem a hlavním organizátorem je Ondřej Horák.

Finále letošního ročníku se uskutečnilo v polovině května v Malé dvoraně Veletržního paláce, kde své výtvarné projekty představili studenti pětadvaceti vybraných škol, kteří uspěli v krajských kolech. Celkem se letos soutěže zúčastnilo rekordních osmdesát škol. Jako nejlepší odborná porota (autor článku byl jejím členem) ocenila projekt Podepište se, prosím studentů Hany Komárkové a Michala Wernera z pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské (učitelé Kateřina Borovičková a František Topinka). Na druhém a třetím místě skončily projekty studentů Gymnázia Josefa Ressela z Chrudimi, respektive studentů Střední školy Náhorní v Praze 8.

Mottem letošního ročníku v narážce na 100. výročí narození Jiřího Koláře bylo „Slovo je umění“. V závěrečném hodnocení porota posuzovala nejen samotnou výstavní prezentaci, ale i jak se studenti vyrovnali se zadaným tématem a jak dokáží svůj projekt představit. Autoři vítězné projektu vytvořili databázi více než čtyřista podpisů svých přátel i cizích lidí, které prezentovali každý zvlášť zapaspartovaný, jako by šlo o svébytná umělecká díla. Nápaditě tak akcentovali téma osobní identity (podpis jako nejvlastnější projev jedince i nástroj jeho identifikace) i otázky po povaze originality, které si klade současné umění.

Odměnou pro autory vítězného projektu je putovní cena od Pavly Scerankové, vstupy do partnerských galerií zdarma, věcné ceny či možnost vystavit své práce na grafickém bienále Brno. Vítězná škola také bude vybavena grafický tablety společnosti Wacom. Cenu vítězům předal umělec a ředitel školy Scholastika Ondřej Brody. Nový ročník soutěže bude vyhlášen v září 2014 a poprvé bude určen také žákům základních škol.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné