Merta osobností roku

Jan Skřivánek zprávy březen 2010

Klatovy – Titul osobnost roku, udělovaný Galerií Klatovy/Klenová od roku 2002, získal za loňský rok Jan Merta, a to za výstavu v brněnské Wannieck Gallery. Poprvé v historii ceny se stalo, že ji někdo získal podruhé. Merta je též laureátem za rok 2005. Na druhé příčce se umístil Josef Bolf, na třetí dvojice Jasanský-Polák. Tvůrce nejvíce medializovaného díla loňského roku – Entropy – David Černý se umístil na čtvrté příčce.

Páté místo devětadvacetiletého Dominika Langa je podle Marcela Fišera, bývalého ředitele Galerie Klatovy/Klenová a hlavního organizátora ceny, největším překvapením letošního ročníku. Byl nominován hned za čtyři samostatné instalace/výstavy ve Zlíně a v Brně.

Cena je udělována za nejvýraznější výtvarný počin uplynulého roku na základě hlasování oslovených kurátorů a kritiků. Nominováni mohou být pouze žijící autoři působící převážně v Česku. Hlasování se letos zúčastnilo pět desítek odborníků. Každý mohl nominovat pět umělců či skupin na první až páté místo. Vítěz byl určen prostým součtem bodů. Merta získal 79, druhý Josef Bolf 59 bodů. „Jestliže první dva autoři mají v čele jasný náskok, následuje osmička autorů s minimálními rozdíly. A ta má zase jasný odstup od autorů druhé desítky,“ komentuje výsledky Fišer.

Loňský rok byl na významné výtvarné události nebývale bohatý. Velké reprezentativní výstavy měli loni mimo jiné Jiří David, Vladimír Skrepl, Viktor Pivovarov či Aleš Veselý. Všichni jmenovaní se také po zásluze umístili v první desítce. „Odhlédneme-li od konkrétních osobností, lze konstatovat, že letošním vítězem je Brno a jeho výtvarné instituce: Merta a Jasanský s Polákem ve Wannieck Gallery, Jiří David, Vladimír Skrepl a Dominik Lang v Moravské galerii,“ konstatuje Fišer.

Anketa podle Fišera také potvrdila důležitou roli Galerie hlavního města Prahy pro scénu aktuálního umění. Vedle retrospektivy Jiřího Davida byly zmiňovány zejména výstavy na Staroměstské radnici. To se týká nejen druhého Josefa Bolfa (nominován též za výstavu Spodní proud v Galerii Rudolfinum), ale též Jiřího Petrboka, Filipa Černého a Jana Šerýcha, kteří se umístili na začátku druhé desítky. Národní galerie naopak nebyla nominátory jmenována ani jedenkrát.

Anketu lze vnímat i jako zprávu o tom, nakolik se odborná veřejnost ztotožňuje s výsledky uplynulého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vítězství Jiřího Skály bylo zjevně přijato s rozpaky. S dvanácti body obsadil 14. příčku. Radim Labuda (2008) a Barbora Klímová (2006) skončili až kolem 30. místa, pět zbývajících laureátů se však v příslušných ročnících umístilo od 3. do 6. místa.

Cena bude předána v sobotu 6. března odpoledne v rámci vernisáže výstavy Lukáše Jasanského a Martina Poláka 10 000 Chlapi v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné