Muzejníci v Plzni

Monika Benčová zprávy prosinec 2015

Plzeň – V prvním listopadovém týdnu se v Plzni, letošním Evropském hlavním městě kultury, uskutečnily dvě důležité muzejnické akce. Zatímco XI. sněm Asociace muzeí a galerií ČR má především lokální rozměr, 23. konference NEMO (The Network of European Museum Organisations) představila téma proměny vzdělávací funkce muzeí v mezinárodním kontextu.

Sněm AMG se koná pravidelně každé tři roky a letos se v souvislosti s výročím 25 let existence asociace nesl ve slavnostním duchu. Na sněmu tak byly například předány pamětní listy kolegům, kteří dlouhodobě podporují činnost AMG a svojí aktivitou pomáhají v jejím rozvoji. Hlavní náplň setkání však byla především organizační: proběhla volba nového vedení AMG a jednalo se o koncepcích a strategiích asociace na další tři roky. Předsedou AMG se stal ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity Ondřej Dostál. Posty místopředsedů obsadili ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně Irena Chovančíková a ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Zdeněk Kuchyňka.

Na sněm AMG bezprostředně navazovala mezinárodní konference NEMO. Česká republika zde byla zastoupena projektem Dotkni se 20. století zaměřeným na aktivní výuku dějepisu prostřednictvím muzejních sbírek. Závěr konference byl věnován moderovanému rozhovoru s ředitelem amsterodamského Rijksmusea Wimem Pijbesem, který hovořil o tom, jak muzeum bojuje o návštěvníky, i o nedávném nákupu dvou celofigurových Rembrandtových portrétů ze sbírky barona Rothschilda, které muzeum zakoupilo společně s pařížským Louvrem za 160 milionů eur. Konference byla vhodnou příležitostí pro navazování kontaktů a je škoda, že se jí zúčastnilo jen několik málo českých muzejníků.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné