Mým Pražanům k šedesátinám

zpráva tisková web

Jan Merta v Galerii Václava Špály / Od 80. letech 20. století je Jan Merta nepřehlédnutelnou osobností na poli českého výtvarného umění. Po výstavě Mým Jihomoravanům, která proběhla v loňském roce, věnuje Merta soubor 14 obrazů svým Pražanům.

842.jpg

Navštívím-li v ateliéru Jana Mertu, mívám tento dojem: Zaťukám na dveře. Jan, letošní budoucí šedesátník, mi otvírá, usmívá se a já mám při tom neodbytný pocit, že, ačkoliv je v ateliéru úplně sám, vytrhl jsem ho uprostřed vyprávění zábavné historky. Kouknu po ateliéru, na štaflích rozmalovaný obraz. „Dáš si aspoň čaj?“, říká. Tedy, to říká Honza.

Při posledních dvou návštěvách mi také nabídl čokoládu, prý mu ji kupuje jeho žena Lenka, aby přežil. Ulamuji z výborné tmavohnědé tabulky a vím téměř jistě, že jsem na vojenském cvičení. Honza mi ukazuje jinou tabulku s přehledem vojenských výložek české armády a vypráví, jak za nedávných třeskutých mrazů měl v ateliéru 42 stupňů Celsia. To je ten poslední dílek, co se najde na lékařském teploměru. Jako dítěti mi občas vrtalo hlavou, co se děje potom.

Povídáme si o výstavě ve Špálovce. Vím, aspoň trochu, jak Honza maluje. Obrazy se se svými tahy a barvami vynořují a zanořují z plátna, tak jako je důvod každého z nich závislý na události, příhodě, zábliku, zákmitu, zákoutí či vzpomínce Honzova života. Je mi jasné, že nikdy nebude s obrazy hotov. Říká mi ostatně, že má čtrnáct let zpoždění. Napadá mi podtitul špálovkovské výstavy: Stanné právo.

text: Martin Dostál

Jan Merta: Mým Pražanům k šedesátinám

Jan Merta: Mým Pražanům k šedesátinám

Jan Merta: Mým Pražanům k šedesátinám

Jan Merta: Mým Pražanům k šedesátinám


JAN MERTA: "Mým Pražanům k šedesátinám"
od 15.3.2012 do 29.4.2012
Galerie Václava Špály (více zde)

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné