Národní muzeum sází na jistotu

Jan Skřivánek web

Národní muzeum koncem srpna zveřejnilo výsledky architektonické soutěže na řešení nových expozic, výstavních prostor a návštěvnického provozu ve své historické budově i bývalém Federálním shromáždění. Odborná porota v dvoukolové soutěži vybrala architektonický ateliér SGL Projekt, který má s výstavami a muzejními expozicemi bohaté zkušenosti.

2805.jpg

Slovní hodnocení vítězného projektu je však přinejmenším rozporuplné. „Návrh stojí na výrazných a kvalitních vizualizacích, které zřetelně odrážejí schopnost autorů podat svůj záměr jasnou a srozumitelnou formou. Nicméně předkládané řešení expozic je klasické, tradiční a de facto postrádá inovátorskou originalitu,“ konstatuje porota. Svou volbu vysvětluje poukazem na to, že návrh SGL Projektu „odráží největší potenciál budoucí komunikace s kurátory a organizátorskou schopnost garantovat celkový výsledek“, a dodává, „že svou kvalitou výrazně přesahuje ostatní návrhy podané ve II. kole soutěže“.

Národní muzeum soutěž vyhlásilo loni v červenci a přihlásilo se do ní 25 ateliérů, včetně tří zahraničních. Po prvním kole, které mělo uzávěrku v listopadu, bylo šest soutěžících na jaře vyzváno, aby své projekty do začátku června ještě rozpracovali. Proti výběru vítěze podal v polovině srpna účastník, který se umístil na druhém místě, stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ateliér SGL Projekt, v jehož čele stojí architekt Jiří Javůrek, v posledních dvaceti letech realizoval dlouhou řadu výstav a muzejních expozic – od výstavy Magister Theodoricus v roce 1997 přes Albrechta z Valdštejna v roce 2007 až po aktuální výstavu Karel IV. 1316–2016. Z muzejních expozic lze jmenovat středověk v Anežském klášteře, brněnské Uměleckoprůmyslové muzeum či loni otevřenou expozici českého kubismu v Domě U Černé Matky Boží. Nejslavnější samostatnou realizací ateliéru je pak farma Čapí hnízdo.

Historická budova Národního muzea je uzavřena již víc jak pět let, stavební práce probíhají od loňského jara a jsou plánované na tři a půl roku. Se znovuotevřením se počítá v závěru roku 2018, kdy muzeum bude slavit dvě stě let od svého založení. V rámci rekonstrukce má mimo jiné dojít k zastřešení obou vnitřních nádvoří a k vybudování tunelu, který propojí historickou budovu s Federálním shromážděním. Stavbu realizuje sdružení několika velkých stavebních firem v čele s Metrostavem, které ve výběrovém řízení nabídlo cenu 1,6 miliardy korun. Na nové expozice je vyčleněn samostatný rozpočet ve výši 483 milionů korun.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné