Náš člověk v Belvederu

Jan Skřivánek zprávy říjen 2013

Vídeň – Jedním z laureátů ceny Artis Bohemiae Amicis, kterou každoročně uděluje ministerstvo kultury jako uznání za šíření dobrého jména české kultury ve světě, se letos stala  ředitelka rakouské galerie Belvedere Agnes Husslein-Arco. Cenu převzala 23. září z rukou české velvyslankyně ve Vídni Ivany Červenkové.

Udělení ceny Agnes Husslein-Arco navrhl pražský galerista Vladimír Lekeš, který také při slavnostním večeru na velvyslanectví pronesl laudatio na adresu oceněné. Připomněl v něm české kořeny rodiny Agnes Husslein-Arco – její babička, kněžna Žerotínová, žila do roku 1948 na zámku v Bludově na severní Moravě – a výstavy českého umění, na nichž se podílela. Z výstav v Belvederu jmenoval přehlídku díla Alfonse Muchy (2009) a výstavu Dynamik! (2011), na které byla díla Františka Kupky, Emila Filly a Vincence Beneše představena v kontextu mezinárodního umění počátku 20. století.

Agnes Husslein-Arco vystudovala v 70. letech dějiny umění na Vídeňské univerzitě. Poté dvacet let pracovala v uměleckém obchodě jako zástupkyně aukční síně Sotheby’s pro střední Evropu. Na počátku tisíciletí se podílela na vzniku Muzea moderního umění v Salcburku.  Ředitelkou galerie Belvedere, která spravuje sbírky rakouského umění od středověku do současnosti, je od roku 2007.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné