Náš člověk v Evropě

Jan Skřivánek zprávy květen 2007

Řím – Do 20. května je možné zhlédnou v římském paláci Quirinale výstavu Mistrovská díla evropského umění, na které je každý z členských států EU zastoupen jedním dílem. Vedle sebe jsou tu tak k vidění například antické váza, byzantská ikona, Schieleho akt, Rodinův Myslitel či jedna z geometrických kompozic Pieta Mondriana. Tím nejzajímavějším na celé výstavě je patrně skutečnost, že výběr exponátů jest dílem hlav jednotlivých států.

Česká republika je na výstavě zastoupena kubistickým poprsím od Otty Gutfreunda. „Český kubismus v architektuře, sochařství, malířství i užitém umění byl jedním z nejoriginálnějších projevů moderního světového umění. Byl výrazem otevřenosti české národní kultury mezinárodní, zejména francouzské výtvarné scéně a zároveň dosáhl zcela svébytných výsledků, jež jsou dnes celosvětově oceňovány,“ odpověděl prezidentův mluvčí Petr Hájek na otázku, proč si Václav Klaus vybral právě Gutfreunda a v čem je podle něj jeho dílo pro české umění reprezentativní.

Slovensko do Říma poslalo obraz Martina Benky Na pole, který jsme celostránkově reprodukovali v minulém čísle v článku k výstavě Slovenský mýtus.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné