Náš člověk ve světě

Jan Skřivánek zprávy říjen 2007

Praha/Vídeň – Český trh s uměním je pro svět po většinu času dosti nezajímavý. Díky cimrmanovskému malíři Bohumilu Samuelovi Kečířovi, kterého jako fiktivní postavu v dubnu odhalila TV Nova, si však alespoň na krátko získal pozornost zahraničních médií.

Již na jaře o kauze stručně informovaly rakouské a německé deníky a v červnu zprávu o Kečířovi otiskl prestižní časopis Art Newspaper. „Existuje kolem 500 takových obrazů, u kterých nikdo neví, kdo je udělal. Patří do jedné vídeňské sbírky, jejíž majitel se snažil vytvořit pro tohoto umělce trh, protože si na ně vzal půjčku,“ citoval list nejmenovaného německého galeristu. Vídeňský chirurg Jordan Dimitrov, majitel oné sbírky, autorce článku nicméně sebevědomě tvrdil, že zpochybňování Kečířovy existence pouze zvyšuje jeho věhlas. Informace, které se již na jaře objevily jinde, v srpnu zopakoval také německý výtvarný měsíčník Art.

Obsáhlý článek o celé kauze a interview s Erichem Tromayerem, autorem Kečířovy dva roky staré monografie, přinesl začátkem srpna rakouský zpravodajský týdeník Profil. Autor článku mimo jiné konstatuje, že cestovat za Kečířem do České republiky není nutné, neboť centrem jeho kultu je Vídeň. Jen v ulici Dorotheergasse, kde sídlí řada vídeňských starožitnictví, narazil na dva obchody nabízející jeho obrazy. Jordan Dimitrov v článku vyhrožuje žalobou proti TV Nova, nedostane-li příležitost Kečíře obhájit.

Tromayer se v rozhovoru snaží vyvrátit, že Kečíř je vymyšlenou postavou, mimo jiné poukazem na to, že na začátku 90. let se jeho díla prodávala za pouhé stovky šilinků, takže by se prý nikomu nevyplatilo takto levného autora falšovat. Celá záležitost je podle něj jen závistivou intrikou českých obchodníků s uměním, kteří se nedokáží vyrovnat s tím, že propásli skvělou obchodní příležitost.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné