Návštěvnost 2011
Jan Skřivánek zprávy květen 2011
Londýn – Časopis The Art Newspaper ve svém dubnovém čísle opět zveřejnil přehled nejnavštěvovanějších výstav minulého roku. Rok 2010 žádná velká překvapení nepřinesl. Žebříčku opět dominují výstavy v Tokiu s denní návštěvností šplhající přes 10 tisíc lidí a beze změny zůstalo i pořadí největších světových muzeí. Nejvíce lidí přilákal Louvre (8,5 milionu návštěvníků ročně), na dalších příčkách se objevují British Museum (5,8 milionu) a Metropolitní muzeum (5,2 milionu). Z galerií zaměřených na moderní a současné umění chodí nejvíce lidí do Tate Modern (5 milionů), Centre Pompidou a Muzeum moderního umění v New Yorku měly shodně po 3,1 milionu návštěvníků.
Z muzeí v našem sousedství si nejlépe vedl Residenzschloss v Drážďanech (1,3 milionu). Neues Museum a Pergamonmuseum v Berlíně měly roční návštěvnost 1,1 a 1 milion lidí. Trojice vídeňských muzeí Belvedere, Alberina a Kunsthistorisches Museum loni navštívilo 812, 655 a 559 tisíc lidí. Szépmuvészeti múzeum v Budapešti přilákalo 525 tisíc lidí.
Jako mimořádný úspěch časopis vyzdvihuje výsledky newyorského Metropolitního muzea, které dokázalo zvýšit svou návštěvnost o 326 tisíc lidí v situaci, kdy svůj rozpočet na výstavy meziročně snížilo o 39 procent. Muzeu se osvědčily tematické výstavy z vlastních sbírek. Výstavu děl Pabla Picassa si například přišlo prohlédnout 703 tisíc diváků a s denní návštěvností 7 380 lidí se stala globálně osmou nejúspěšnější.
Mezi nejnavštěvovanější dlouhodobě patří výstavy impresionistů a postimpresionistů. Na prvních příčkách v Tokiu, New Yorku a Paříži se však tentokrát objevily odlišně zaměřené výstavy. V Japonsku nejvíce diváků přišlo na přehlídku díla mistra klasické tušové malby z 16. století, Hasagawa Tohaku. Výstavu během necelých čtyř týdnů vidělo 292 tisíc lidí, 12 116 denně. V celosvětovém žebříčku se tak umístila na prvním místě. V New Yorku byl největší zájem o fotografickou výstavu Originální kopie v Muzeu moderního umění, která se zaměřila na fotografie soch od 19. století do současnosti. Vidělo ji 8 073 lidí denně. V Paříži zvítězila výstava malířství holandského zlatého věku ze sbírek amsterodamského Rijksmusea. Do soukromé výstavní síně Pinacothèque si ji po čtyři měsíce přicházelo prohlédnout 5 738 lidí denně. Postimpresionisté obsadili první příčku pouze v Londýně. Výstava Skutečný Van Gogh: Umělec a jeho dopisy v Royal Academy měla návštěvnost 4 785 lidí denně.

Staří mistři v Praze
Jan Skřivánek výstava zima 2019
Národní galerie začátkem listopadu otevřela novou expozici starého umění ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, jejímž hlavním autorem je ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler a která propojuje dvě dříve oddělené prezentace českého a evropského umění renesance...

Světlo to někdy zkazí
Jan Skřivánek rozhovor červen 2021
Rozhovor s Jaromírem Novotným jsme měli naplánovaný několik let, čekali jsme však na možnost spojit jej s nějakou větší výstavou. Příležitost se naskytla až nyní – v létě se představí v Domě umění města Brna. Jaromírovy obrazy, ať již pracuje s barvami, či jen s ...

20 665 rozpačitých znaků na okraj Medkovy výstavy
Jan Skřivánek výstava říjen 2020
Následující text měl původně být recenzí obsáhlé retrospektivy Mikuláše Medka, kterou pod názvem Nahý v trní připravila Národní galerie. Co do rozsahu i šíře záběru mi však text tak narostl, že na hodnocení vlastní výstavy nakonec vůbec nedošlo.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?