Nejdražší obrazy u soudu

Jan Skřivánek web

Obraz Krista Spasitele, který byl před pěti lety nově identifikován jako dílo Leonarda da Vinci a jako takové byl také vystaven na malířově výstavě v londýnské Národní galerii, se podle New York Times patrně stane předmětem soudního sporu mezi Sotheby's a jeho původními vlastníky.

2868.jpg

Aukční síň v roce 2013 pomohla zprostředkovat privátní prodej obrazu. Za 80 milionů dolarů jej zakoupil švýcarský obchodník s uměním Yves Bouvier, který jej v rozmezí několika dní za 127,5 milionu dolarů prodal ruskému miliardáři Dmitriji Rybolovlevovi. Původní majitelé obrazu – skupina obchodníků s uměním, kteří jej zakoupili v roce 2005 – aukční síň podezřívají, že věděla, že Bouvier není koncovým kupcem, a že je tak svým chováním poškodila.

Gustav Klimt: Vodní hadi II, 1904

Rybolovlev mezitím zažaloval Bouviera u soudu v Monaku, že jej podvedl při nákupu 38 mistrovských děl, za která dohromady zaplatil téměř dvě miliardy dolarů. Bouvier si měl na těchto prodejích vydělat kolem miliardy dolarů. Jedním z děl, které New York Times v této souvislosti zmiňují, je obraz Vodní hadi II od Gustava Klimta. Bouvier jej v roce 2012 privátně koupil za 112 milionů dolarů a ještě tentýž rok jej za 183,8 milionu dolarů prodal Rybolovlevovi.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné