Nejlepší Rembrandt v Kanadě

Jan Skřivánek web

Agnes Etherington Art Centre při Queenʼs University v kanadském Ontariu na přelomu dubna a května představila svou novu akvizici, Rembrandtův portrét Muže s rukama v bok. Univerzita obraz dostala darem od svého někdejšího absolventa, dvaadevadesátiletého sběratele a filantropa s českými kořeny Alfreda Badera. Škole v posledním půlstoletí věnoval více než dvě stovky obrazů starých mistrů, mezi nimi i dva jiné Rembrandty.

2743.jpg

Rembrandt: Muž s rukama v bok, 1658 / foto Queenʼs Journal
 

Alfred Bader se narodil v dubnu 1924 ve Vídni, v židovské rodině pocházející z Čech. Ačkoliv do Prahy a na jižní Moravu v dětství jezdil jen na prázdniny, k České republice se hrdě hlásí. „Když jsem v Praze, říkám, že jsem Čech, a když v Brně, že Moravák,“ vyprávěl před devíti lety, kdy Art+Antiques přinesl jeho profil. V roce 1938 se dostal do Velké Británie, kde jej však po začátku války jako příslušníka znepřáteleného národa internovali a následně poslali do Kanady. Na Queenʼs University ve 40. letech vystudoval chemii, doktorát pak absolvoval na Harvardu.

Na začátku 50. let založil chemickou a biotechnologickou společnost Aldrich, která se v roce 1975 spojila s jinou firmou v koncern Sigma-Aldrich. Ten loni za 17 miliard dolarů odkoupil německý chemický a farmaceutický gigant Merck. Jako sběratel se Bader zajímá zejména o holandské malířství zlatého věku, potažmo o evropské baroko. V České republice od 90. let poskytoval stipendium mladým historikům umění věnujícím se tomuto období. Loni byl tento program rozšířen na výzkum umění od středověku po 20. století. Stipendium ve výši 11 tisíc dolarů mohou každoročně získat tři doktorandi.

Obraz Muž s rukama v bok relativně nedávno prošel trhem s uměním, takže cenu Baderova daru lze poměrně snadno vyčíslit. V prosinci 2009 se obraz na aukci Christieʼs v Londýně prodal za 20,2 milionu liber. Kupcem byl lasvegaský magnát Steve Wynn, od kterého jej Bader koupil o dva roky později. Obraz pak svěřil newyorskému galeristovi Otto Naumannovi, s kterým dlouhodobě spolupracuje a který obchod zprostředkoval. V březnu 2011 byl Muž s rukama v bok hlavní hvězdou veletrhu TEFAF, kde byl na prodej za 47 milionů dolarů. Za stejnou částku jej pak Naumannova galerie měla v nabídce i v následujících letech. Když se neprodal, rozhodl se jej Bader věnovat své alama mater. „Je to nejlepší Rembrandt v Kanadě a Queenʼs je nejlepší kanadská univerzita. Myslím, že je to velice příhodné,“ komentoval svůj dar v emailu pro New York Times.

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné