Nejnavštěvovanější výstavy

Jan Skřivánek zprávy květen 2009

Londýn/Praha – Nejúspěšnější výstavou loňského roku se podle časopisu Art Newspaper, který každoročně sestavuje celosvětový žebříček návštěvnosti, stala dvoutýdenní výstava císařských pokladů Národního muzea v japonském městě Nara s denní návštěvností téměř 18 tisíc lidí.

V první pětce japonské výstavy obsadily čtyři místa. Pouze na třetím místě se mezi ně dostala výstava Obrazy v noci, která se na závěr francouzského předsednictví EU konala v pařížském Grand Palais. Její průměrná denní návštěvnost byla přes 10 tisíc návštěvníků.

Mezi muzei znovu zvítězil Louvre, který loni navštívilo 8,5 milionu návštěvníků, o 200 tisíc víc než v roce 2007. Na druhé příčce se umístilo British Museum (5,9 milionu návštěvníků), na třetí National Gallery ve Washingtonu (4,9 milionu návštěvníků). Jen o pár tisíc návštěvníků méně přivítala londýnská Tate Modern, která tak obhájila post nejnavštěvovanějšího muzea moderního umění, byť meziročně zaznamenala pokles návštěvnosti o 300 tisíc lidí. Newyorská MoMA přilákala 2,9 a pařížské Centre Pompidou 2,7 milionu návštěvníků, což je o polovinu méně než o rok dřív. Podle časopisu byl však tento propad jen důsledkem použití odlišné metodologie.

Z našich sousedů si nejlépe vedla Vídeň: Kunsthistorisches Museum navštívilo 1,8 milionu lidí, Albertinu necelý milion a Österreichische Galerie Belvedere přes 800 tisíc návštěvníků. Nejúspěšnější výstavou se stala přehlídka Van Goha v Albertině s denní návštěvností 6 200 lidí. V celosvětovém žebříčku se umístila na 12 místě. Nejúspěšnější z českých výstav loňského roku, Albrecht z Valdštejna a jeho doba, by se s návštěvností 1350 lidí denně umístila někde kolem 280. místa.

Žebříček pro Českou republiku vůbec nevyznívá příliš lichotivě. Výstavu Oskara Kokoschky ve Vídni nebo Marka Rothka v Mnichově – abychom zůstali v naší blízkosti – například za tři měsíce navštívilo víc lidí, než kolik jich přišlo do pražského Veletržního paláce za celý rok. Celková návštěvnost Národní galerie v Praze (350 až 500 tisíc lidí) nejenže hluboce zaostává za návštěvností muzeí ve Vídni, Berlíně či Madridu, o Londýně a Paříži ani nemluvě, ale lepší čísla vykázalo dokonce i Muzeum umění v americkém Dallasu (766 tisíc lidí), který má přibližně stejně obyvatel jako Praha.

Nejúspěšnější výstavou současného umění byla již zmiňovaná pařížská výstava Obrazy v noci. V kategorii starých mistrů zvítězila přehlídka tvorby Giuseppe Arcimbolda v Lucemburském paláci v Paříži. Mezi fotografickými výstavami se nejvíce pozornosti těšila retrospektiva Lee Millera v Muzeu moderního umění v San Francisku. Na čtvrté příčce v této kategorii se umístila newyorská repríza výstavy Foto: Modernita ve střední Evropě, na které byli hojně zastoupeni mistři české fotografické avantgardy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné