Nejnavštěvovanější výstavy
Jan Skřivánek zprávy květen 2009
Londýn/Praha – Nejúspěšnější výstavou loňského roku se podle časopisu Art Newspaper, který každoročně sestavuje celosvětový žebříček návštěvnosti, stala dvoutýdenní výstava císařských pokladů Národního muzea v japonském městě Nara s denní návštěvností téměř 18 tisíc lidí.
V první pětce japonské výstavy obsadily čtyři místa. Pouze na třetím místě se mezi ně dostala výstava Obrazy v noci, která se na závěr francouzského předsednictví EU konala v pařížském Grand Palais. Její průměrná denní návštěvnost byla přes 10 tisíc návštěvníků.
Mezi muzei znovu zvítězil Louvre, který loni navštívilo 8,5 milionu návštěvníků, o 200 tisíc víc než v roce 2007. Na druhé příčce se umístilo British Museum (5,9 milionu návštěvníků), na třetí National Gallery ve Washingtonu (4,9 milionu návštěvníků). Jen o pár tisíc návštěvníků méně přivítala londýnská Tate Modern, která tak obhájila post nejnavštěvovanějšího muzea moderního umění, byť meziročně zaznamenala pokles návštěvnosti o 300 tisíc lidí. Newyorská MoMA přilákala 2,9 a pařížské Centre Pompidou 2,7 milionu návštěvníků, což je o polovinu méně než o rok dřív. Podle časopisu byl však tento propad jen důsledkem použití odlišné metodologie.
Z našich sousedů si nejlépe vedla Vídeň: Kunsthistorisches Museum navštívilo 1,8 milionu lidí, Albertinu necelý milion a Österreichische Galerie Belvedere přes 800 tisíc návštěvníků. Nejúspěšnější výstavou se stala přehlídka Van Goha v Albertině s denní návštěvností 6 200 lidí. V celosvětovém žebříčku se umístila na 12 místě. Nejúspěšnější z českých výstav loňského roku, Albrecht z Valdštejna a jeho doba, by se s návštěvností 1350 lidí denně umístila někde kolem 280. místa.
Žebříček pro Českou republiku vůbec nevyznívá příliš lichotivě. Výstavu Oskara Kokoschky ve Vídni nebo Marka Rothka v Mnichově – abychom zůstali v naší blízkosti – například za tři měsíce navštívilo víc lidí, než kolik jich přišlo do pražského Veletržního paláce za celý rok. Celková návštěvnost Národní galerie v Praze (350 až 500 tisíc lidí) nejenže hluboce zaostává za návštěvností muzeí ve Vídni, Berlíně či Madridu, o Londýně a Paříži ani nemluvě, ale lepší čísla vykázalo dokonce i Muzeum umění v americkém Dallasu (766 tisíc lidí), který má přibližně stejně obyvatel jako Praha.
Nejúspěšnější výstavou současného umění byla již zmiňovaná pařížská výstava Obrazy v noci. V kategorii starých mistrů zvítězila přehlídka tvorby Giuseppe Arcimbolda v Lucemburském paláci v Paříži. Mezi fotografickými výstavami se nejvíce pozornosti těšila retrospektiva Lee Millera v Muzeu moderního umění v San Francisku. Na čtvrté příčce v této kategorii se umístila newyorská repríza výstavy Foto: Modernita ve střední Evropě, na které byli hojně zastoupeni mistři české fotografické avantgardy.

Staří mistři v Praze
Jan Skřivánek výstava zima 2019
Národní galerie začátkem listopadu otevřela novou expozici starého umění ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, jejímž hlavním autorem je ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler a která propojuje dvě dříve oddělené prezentace českého a evropského umění renesance...

Světlo to někdy zkazí
Jan Skřivánek rozhovor červen 2021
Rozhovor s Jaromírem Novotným jsme měli naplánovaný několik let, čekali jsme však na možnost spojit jej s nějakou větší výstavou. Příležitost se naskytla až nyní – v létě se představí v Domě umění města Brna. Jaromírovy obrazy, ať již pracuje s barvami, či jen s ...

20 665 rozpačitých znaků na okraj Medkovy výstavy
Jan Skřivánek výstava říjen 2020
Následující text měl původně být recenzí obsáhlé retrospektivy Mikuláše Medka, kterou pod názvem Nahý v trní připravila Národní galerie. Co do rozsahu i šíře záběru mi však text tak narostl, že na hodnocení vlastní výstavy nakonec vůbec nedošlo.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?