Nesmrtelná krása
Zdenka Klimtová antiques prosinec 2007
Koberec byl pro člověka v Orientu důležitou součástí života – sloužil jeho osobnímu pohodlí, ale i k vysílání modliteb, byl pro něj nejen ozdobou domu, ale i lůžkem, přikrývkou či sedlem a na cestách mu vytvářel obydlí ve stepi. Každý orientální koberec je svým způsobem umělecký originál, může existovat jeho replika, ale nikdy ne přesná kopie.Podobu koberců a jejich vznik ovlivňovaly migrace kmenů i národů a válečné konflikty na obrovských asijských územích. Materiálem pro výrobu koberců byla vlna, bavlna, len, hedvábí, konopí a juta, a to v nejrůznějších kombinacích. Vzhledem k použitým přírodním materiálům snadněji podléhaly zkáze. Většina koberců starých několik set let je poškozena. Základními oblastmi s tradicí výroby koberců jsou dnešní Turecko, Irán, Zakavkazsko a Střední Asie.
Čapkův koberec
Zdenka Klimtová dílo měsíce září 2018
Před čtyřmi lety získala Národní galerie hlavního „hrdinu“ povídky Karla Čapka Čintamani a ptáci, koberec selendi s ptačím vzorem. Ten poté prošel náročným restaurováním a do 25. listopadu je k vidění ve Veletržním paláci na výstavě nazvané Záhada Čapkova koberce.

Počátky japonské fotografie
Filip Suchomel antiques červenec 2020
Obraz japonského turisty procházejícího světové metropole s nezbytným fotoaparátem je známý každému z nás. Toto klišé v nás vytvořilo představu o národu fotografů, který nemá ve světě obdoby.

Rostliny světniční aneb Urban jungle
Mariana Kubištová antiques duben 2020
Na konci ledna tohoto roku publikovala britská BBC na svých webových stránkách článek, který poukazuje na nebývalý nárůst záliby v pěstování pokojových rostlin. Tohoto trendu si jistě povšiml také návštěvník sociálních sítí, ale i módních restaurací, bister a obchodů.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné