Nevítězství

Jan Skřivánek zprávy červenec 2009

Nestává se často, aby tisková konference manažera nějaké kulturní instituce přilákala kolem stovky zájemců. Vladimírovi Darjaninovi, nastupujícímu řediteli České filharmonie, se to podařilo hned napoprvé. Nevypadal však, že z toho má radost. Do kavárny Rudolfina, kde se konala, dorazili nejen novináři ale také množství umělců, kurátorů a studentů. VŠUP kvůli ní dokonce přerušila obhajoby diplomek. Všichni přišli vyjádřit demonstrativní podporu Darjaninovu podřízenému, řediteli Galerie Rudolfinum Petru Nedomovi.

Šlo o reakci na zprávu o chystaném odvolání šéfa galerie, která se dostala na veřejnost o několik dní dřív. Na Nedomovu podporu vznikla petice, otevřenými dopisy ministrovi kultury protestovala řada osobností z umělecké i akademické sféry. Takto jednoznačně vyjádřené stanovisko kulturní veřejnosti by neměl ignorovat žádný manažer nebo politik, jenže i to už tady bylo. Když byl před dvěma lety ze dne na den z funkce ředitele Galerie hlavního města Prahy odvolán Karel Srp, dostalo se mu podobně jednoznačné podpory, pražským radním pro kulturu Milanem Richterem to však vůbec nehnulo.

Světe div se, tentokrát protesty a petice zabraly. Ať sám od sebe, či na nátlak ministra kultury, Darjanin změnil názor a na tiskové konferenci přislíbil, že ředitele galerie zatím měnit nebude. Vypadá to jako vítězství zdravého rozumu a člověk by z něj chtěl mít radost, trpké pachuti z celé situace se ale nejde zbavit. Kdyby Darjanin hned na začátku oznámil, že nechá doběhnou již rozpracovaný výstavní program, že si nicméně vyhrazuje právo uvažovat o jiném směřování galerie, nešlo by proti tomu mnoho namítnout. Obávám se, že u nás v současnosti není druhá taková osobnost, která by dokázala zajistit mezinárodní program na stejné úrovni jako Nedoma, je ale právem každého ředitele hledat vlastní cestu. Jiná věc je, že filharmonie a galerie toho krom budovy Rudolfina mnoho společného nemají, a bylo by tudíž na místě, aby ředitel galerie byl případně vybírán v konkursu. Nedoma by pak samozřejmě měl mít možnost se jej zúčastnit.

Darjaninův nástup do funkce zkrátka nebyl vůbec šťastný. Doufejme, že až se v čele České filharmonie víc zorientuje, dokáže s Petrem Nedomou najít společnou řeč. Galerie Rudolfinum si na české scéně vybudovala výjimečné postavení, které ještě umocňuje smutná skutečnost, že zde prakticky nemá konkurenci. Kdyby mělo dojít k její destabilizaci či nepromyšlené změně v její dramaturgii, byla by to pro kulturní nabídku Prahy hodně citelná rána. Zatím nezbývá než Darajninovi poděkovat, že Nedomu neodvolá, tak jako učinili protestující, kteří dorazili na zmiňovanou tiskovou konferenci.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné