Nová sezóna

Jan Skřivánek editorial září 2013

I když se číslování ročníků časopisu řídí běžným kalendářním rokem, vnitřní život redakce funguje spíš v rytmu sezón podobně jako divadla. Září je tak pro nás v jistém smyslu novým začátkem. Novinky jsme pro vás připravili dvě. Tou první je rubrika nazvaná jednoduše galerie, ve které chceme představovat menší výstavní síně a galerie po celé republice, druhou pak nový komiks.

Při šíři zaměření Art+Antiques, jeho periodicitě i počtu stran se každý měsíc nabízí víc zajímavých témat, než kolika se můžeme věnovat. Nejvíce na to doplácejí právě menší galerie, o jejichž výstavách zdaleka nepíšeme tolik, kolik bychom chtěli. Nová rubrika by to měla aspoň zčásti napravit, a to formou profilů jednotlivých galerií. Právě ony jsou totiž často místy, kde se odehrávají ty nejprogresivnější a nejdůležitější výstavy, které se při zpětném pohledu stávají legendami a milníky, o nichž se pak píše v učebnicích dějin umění.

S Daškem a s Jadrným, jejichž příběhy pro nás připravovali scenáristé Džian Baban a Vojtěch Mašek ve spolupráci s výtvarníkem Janem Šillerem se neloučíme na trvalo. Ať již na našich webových stránkách, nebo ve formě příležitostných speciálů se s touto dvojicí podivínských milovníků umění dříve nebo později jistě znovu setkáte. Nový komiks nazvaný Umělec kreslí Františka Lachmanová a píše Tomáš Končinský, které možná znáte jako autory stripů o nerudné kustodce Květě na artalk.cz.

Pozornější čtenáři si asi všimli, že z tiráže před pár měsíci zmizelo jméno mojí zástupkyně Karoliny Jirkalové. Důvodem byl její odchod na mateřskou. Do budoucna ale počítáme s tím, že pro nás bude dál psát. Již v aktuálním čísle od ní nejdete recenzi na Ročenku české architektury 2011–12. Psaní delších článků jí zatím její syn Vavřinec nechce dovolit.

A když už jsem se pustil do takovýchto sdělení, ještě jedna pozvánka: Robert V. Novák, autor grafického designu našeho časopisu i úpravy nedávno vydané knihy rozhovorů Pořád něco, vystavuje až do konce října v Západočeské galerii v Plzni. Ve výstavní síni „13“ je k vidění průřez jeho grafickou tvorbou, od plakátů divadla Archa z počátku 90. let až po letošní monografii Jana Křížka. Je to fascinující přehlídka, která za výlet do Plzně rozhodně stojí.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné