Nové koště

Jan Skřivánek zprávy září 2010

Praha – Tři dny poté, co Nečasova vláda získala důvěru parlamentu, zrušil ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) výběrové řízení na ředitele Národní galerie, které na jaře vypsal jeho předchůdce. Podle Bessera byl konkurz špatně připraven. Vadilo mu zejména, že ministerstvo samo nezformulovalo jasné zadání, co od nového ředitele očekává. Nové výběrové řízení by mělo být vypsáno tak, aby mohl být Knížákův nástupce jmenován k 1. červnu 2011. Předání agendy by pak mělo proběhnout do 31. srpna 2011. Ministerstvo současně slíbilo, že se od nynějška bude galerií zabývat mnohem zevrubněji.

Koncem srpna proto ministr jmenoval speciální komisi „pro otázky galerií zřizovaných ministerstvem kultury“. Jde o patnáctičlenný sbor, ve kterém vedle sebe zasedají odborníci z muzejního a akademického prostředí, který má připravit návrh dalšího směřování NG. Koordinací činnosti komise ministr pověřil novou náměstkyni pro kulturní dědictví Annu Matouškovou. Vedle řady osobností, se kterými budoucnost NG projednával již minulý ministr, jsou nově členy komise například Tomáš Pospiszyl, Vít Havránek, Rostislav Koryčánek či Ladislav Kesner. Generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků v komisi obsadila polovinu míst. Účast jmenovaných odborníků v ministrově poradním sboru na druhou stranu znamená, že ani jeden z nich se patrně nehodlá o místo ředitele NG sám ucházet.

Ministerstvo dále plánuje provést odbornou oponenturu devět let staré koncepce směřování NG do roku 2020. Galerie v tomto materiálu mimo jiné uvádí, že chce získat budovu Rudolfina pro expozici 19. století nebo usilovat o akreditaci vlastního doktorského studia v šesti různých oborech, včetně filologie orientálních jazyků. Ačkoliv je ministerstvo zřizovatelem NG, dosud nepovažovalo za nutné se materiálem zabývat. „Koncepce vyjadřuje stanovisko Národní galerie. Ministerstvo kultury o ní ví a nevadí mu,“ řekl k tomu v roce 2003 Milan Knížák.

Necelý týden po zrušení konkurzu na ředitele NG se ministr rozhodl pro další radikální krok. 19. srpna s okamžitou platností odvolal ředitele Národního technického muzea (NTM) Horymíra Kubíčka. Ředitel údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok. Besser například uvedl, že Kubíček sám pro sebe schvaloval ročně odměnu ve výši téměř 400 tisíc korun, což byla polovina všech prostředků, které byly na odměny v muzeu určeny. Navíc si měl sám sobě fakturovat 41 tisíc měsíčně za externí práci pro muzeum.

Kubíčka jmenoval do funkce bývalý ministr kultury Václav Jehlička v červnu roku 2007. Do té doby pracoval jako vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu kraje Vysočina. V loňském roce jej ODS navrhovala jako kandidáta na post ministra kultury ve Fischerově vládě. V současné době v NTM probíhá interní audit, na který dohlížejí zástupci organizace Transparency International. V nejbližších dnech začne rovněž audit společnosti Ernst & Young, který by měl prověřit hospodaření, výběrová řízení a nakládaní s majetkem.

Nejvíce peněz se v NTM točí kolem jeho rekonstrukce, která probíhá od roku 2003. Pro veřejnost je muzeum uzavřeno čtyři roky. První termín nového otevření zněl podzim 2007. Další termín se nestihl v roce 2008, kdy muzeum slavilo 100 let od svého založení. Otevření se i nadále odkládá na neurčito, v realizaci jsou nové stálé expozice. Rozpočet na celou rekonstrukci odhadl Kubíček v roce 2008 na 572 milionů korun. Jsou tu však i další velké investice, především vybudování Centra stavitelského dědictví v Plasích. Ve výhledu je také stavba nového muzejního objektu na pozemku sousedícím s NTM. Stále je také ve hře vznik železničního muzea v bývalém lokomotivním depu Masarykova nádraží.

Vedení muzea bezprostředně po Kubíčkově odvolání převzal statutární zástupce ředitele Oldřich Rambousek. Ten si však podle Mladé fronty Dnes rovněž přilepšoval z rozpočtu muzea. Po týdnu Rambousek na funkci sám rezignoval. Ministr pak řízením dočasně pověřil Tomáše Wiesnera, který na ministerstvu zastává funkci ředitele Odboru ochrany movitého kulturního dědictví. Termín vypsání výběrového řízení na obsazení postu ředitele NTM zatím nebyl stanoven, aparát ministerstva jej však, slovy tiskového mluvčího „intenzivně připravuje“.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné