Nové moravské galerie

Jan Skřivánek zprávy březen 2012

Brno – V únoru zahájila činnost nová výstavní síň Fait Gallery, která má sloužit k prezentaci uměleckých děl ze sbírky brněnského finančníka Igora Faita. Po Galerii Závodný, která od konce loňského roku funguje v Mikulově, jde v krátké době již o druhou galerii provozovanou soukromým sběratelem, který se chce o díla ve svém držení podělit s veřejností.

Fait Gallery našla sídlo v sladovně bývalého pivovaru v Králově Poli. Zahajovací výstava je koncipována jako průřez Faitovou sbírkou, vedle děl klasiků české moderny jsou na ní k vidění i práce výrazných osobností poválečného umění, jako je Alena Kučerová, Milan Grygar či Jan Kubíček. Sbírka vzniká od roku 2000, v posledním roce se na jejím budování podílí mladá historička umění Denisa Kujelová. Výstavy by se v galerii měly obměňovat čtyřikrát do roka.

Druhý výstavní sál bývalé sladovny je určen pro výstavy současného umění bez přímé vazby na Faitovu sbírku. Měly by se zde představovat výrazné osobnosti mladé a střední generace, domácí i zahraniční. Zahajovací výstavu pro tento prostor nazvaný Mem připravil kurátor Jiří Ptáček, který oslovil Alenu Kotzmannovou a Jana Šerýcha. Třetím výstavním prostorem pod stejnou hlavičkou je Fait Gallery Preview na Dominikánském náměstí, rovněž zaměřená na současné umění.

Igor Fait je předsedou představenstva a výkonným ředitelem investiční společnosti Jet Investment a podniká rovněž v gastronomii. Loni na podzim koupil slavnou Zemanovou kavárnu v centru Brna, vlastní rovněž kavárnu ERA a luxusní restauraci U Kastelána.

Galerie Závodný se nachází v centru Mikulova, v nové budově od architekta Štěpána Děngeho citlivě zasazené do historického prostředí. Charakteristickým prvkem galerie je plášť z vápence z Pálavských kopců. Za galerií stojí podnikatel Eduard Závodný, který vybudoval úspěšnou firmu na výrobu netkaných textilií. Galerie se specializuje na geometrické, minimalistické a konceptuální umění a tvorbu českých autorů, kteří odešli do exilu. Od 23. března bude například hostit výstavu Milan Dobeš & středoevropská grafika.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné