Noví profesoři
Jan Skřivánek zprávy listopad 2009
Praha – Prezident republiky jmenoval v pátek 18. září na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol 104 nových profesorů. Pro dějiny umění mezi nimi nebyl jediný, několik profesur však bylo uděleno v příbuzných oborech a v seznamu se objevují také jména několika činných umělců.
Pavel Baňka, obor grafika a vizuální komunikace, VŠUP. Fotograf Pavel Baňka (1941) je vedoucím katedry fotografie na Fakultě užitého umění a designu na univerzitě v Ústí nad Labem a šéfredaktorem časopisu Fotograf. Jeho výstavu Infinity v roce 2001 hostila Galerie Rudolfinum.
Miroslav Bárta, obor egyptologie, Univerzita Karlova. Bárta (1970) je pracovníkem Českého egyptologického ústavu při UK. Je zástupcem vedoucího výzkumu lokality Abúsír a ředitelem koncese pro výzkum lokality el-Hajez v Západní poušti. Jeho zatím poslední kniha nese název Život a smrt ve stínu pyramid.
Radek Horáček, obor výtvarná výchova, Univerzita Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem. Horáček (1959) je vedoucím katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se především problematice muzejní pedagogiky. V letech 2002 až 2006 stál v čele Domu umění města Brna.
Pavel Kalina, obor dějiny architektury a ochrana památek, ČVUT. Kalina (1965) přednáší na Ústavu teorie a dějin architektury ČVUT a v ateliéru arteterapie na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Nakladatelství Academia letos vydalo jeho knihu Benedikt Ried a počátky zaalpské renesance.
Jaroslava Šicková, obor výtvarná výchova, Univerzita Jana E. Purkyně. Sochařka Jaroslava Šicková působí na katedře léčebné pedagogiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Problematice arteterapie se věnuje již od 80. let. Je autorkou knihy Základy arteterapie, kterou v roce 2002 vydalo nakladatelství Portál.
Jindřich Štreit, obor volné a užité umění, VŠUP. Štreit (1946) patří mezi nejvýraznější osobnosti české dokumentární fotografie. Jako pedagog působí na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Jeho retrospektivu mohli v minulých třech letech vidět diváci v Ostravě, Olomouci, Praze a v dalších městech.
Tomáš Vlček, obor výtvarná výchova, Univerzita Jana E. Purkyně. Vlček (1941) je od roku 2001 ředitelem Sbírky moderního a současného umění Národní galerie. Jako historik umění se věnuje především české avantgardě, zejména dílu Vojtěch Preissiga. Je spoluautorem knihy Český kubismus 1909–1925, vydané v roce 1991 k výstavě v Düsseldorfu.

Staří mistři v Praze
Jan Skřivánek výstava zima 2019
Národní galerie začátkem listopadu otevřela novou expozici starého umění ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech, jejímž hlavním autorem je ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler a která propojuje dvě dříve oddělené prezentace českého a evropského umění renesance...

Světlo to někdy zkazí
Jan Skřivánek rozhovor červen 2021
Rozhovor s Jaromírem Novotným jsme měli naplánovaný několik let, čekali jsme však na možnost spojit jej s nějakou větší výstavou. Příležitost se naskytla až nyní – v létě se představí v Domě umění města Brna. Jaromírovy obrazy, ať již pracuje s barvami, či jen s ...

20 665 rozpačitých znaků na okraj Medkovy výstavy
Jan Skřivánek výstava říjen 2020
Následující text měl původně být recenzí obsáhlé retrospektivy Mikuláše Medka, kterou pod názvem Nahý v trní připravila Národní galerie. Co do rozsahu i šíře záběru mi však text tak narostl, že na hodnocení vlastní výstavy nakonec vůbec nedošlo.
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?