OMA v MoMA

Jan Skřivánek staveniště leden 2007

Newyorské Muzeum moderního umění (MoMA) hostí do konce února výstavu o projektu nové centrály Čínské centrální televize (CCTV), který je dílem Rema Koolhaase a jeho architektonické kanceláře OMA. “Jde o jeden z nejvíce vizionářských projektů od počátku moderny. Posouvá architektonické limity nejen po formální stránce, ale – a to je důležitější – také v sociálním, kulturním a technologickém smyslu. Znovu definuje výškové budovy,” říká o CCTV kurátorka výstavy Tina Di Carlo.

OMA vyhrála soutěž na centrálu CCTV v Pekingu v architektonické soutěži v roce 2002. Se stavbou se začalo o dva roky později a její dokončení je plánováno na příští rok. V době olympiády by již centrála měla být v plném provozu. Bude z ní vysílat 250 televizních kanálů do celého světa. Hlavní budova má podobu obří smyčky – několikrát zalamovaný mrakodrap se ve výšce okolo 160 metrů ohýbá a znovu vrací k zemi.

Výstavu tvoří soubor modelů, vizualizací interiérů, textových panelů a velkoplošných fotografií dokumentujících rychlý průběh konstrukčních prací. Část materiálů již MoMA zakoupila do svých sbírek. Moderní architektura je jedním z programových témat muzea od jeho samého vzniku. Prvním kurátorem architektonických sbírek byl legendární Philip Johnson.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné