Osobnost roku má dva vítěze

zpráva tisková web

Cena Osobnost roku, která je udělována žijícím autorům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku, má letos dva vítěze. V hlasování odborné poroty získali shodný počet bodů Krištof Kintera a Pavel Mrkus.

1730.jpg
Pavel Mrkus: Next Planet / Dům pánů z Kunštátu / Dům umění města Brna / 14. 12. 2011–5. 2. 2012 / foto: Michaela Dvořáková

„V jedenáctileté historii ceny je to poprvé, kdy se něco takového stalo, ale pravidla to umožňují,“ říká zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu, Marcel Fišer. „Krištof Kintera a Pavel Mrkus reprezentují odlišné polohy současného umění a oba loni připravili mimořádně podařené výstavy,“ dodává.

Krištof Kintera byl oceněn za výstavu Výsledky analýzy v Galerii hlavního města Prahy, která se stala nejnavštěvovanější výstavou současného umění v historii galerie. Během dvou a půl měsíce ji vidělo 21 tisíc lidí. Pavel Mrkus porotu zaujal výstavou Next Planet, kterou připravil pro Dům umění města Brna. Šlo o komplexní videoinstalaci zkoumající hranice mezi reálným a nereálným, datovým a hmotným.

Cena Osobnost roku je organizována časopisem Art+Antiques a portálem artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. Sponzorem ceny je od letošního ročníku Poštovní spořitelna Era. O vítězi rozhoduje desetičlenná odborná porota, jejímiž členy letos byli Radek Horáček, Ondřej Chrobák, Magdaléna Juříková, Tomáš Knoflíček, Rostislav Koryčánek, Lenka Lindaurová, Pavlína Morganová, Marek Pokorný, Hana Rousová a Petr Vaňous. Z širšího výběru více než čtyřiceti jmen navržených organizátory byl na základě hlasování připraven seznam 19 finalistů (pro se musela vyslovit alespoň polovina poroty). Z nich každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech.


Krištof Kintera: Výsledky analýzy / Městská knihovna / Galerie hlavního města Prahy / 29. 2.–13. 5. 2012 / foto: Tomáš Souček

„Každoročně zveřejňujeme nejen jméno laureáta, ale také pořadí na dalších místech. Hlavním smyslem ceny je připomenout nejzajímavější počiny na poli výtvarného umění za uplynulý rok. Které výstavy se dostanou do první desítky, je tak stejně důležité jako jméno vítěze,“ vysvětluje šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek. Na dalších příčkách se v hodnocení poroty umístili dvojice Jiří Franta a David Böhm, Stanislav Kolíbal, Richard Loskot, Dominik Lang, Pavla Sceránková, skupina Rafani, Ivan Kafka, Jaromír Novotný a Kateřina Šedá.

Vedle ceny odborné poroty je vyhlašována ještě cena čtenářů portálu artalk.cz, která se řídí podobnými pravidly. V hlasování čtenářů získal nejvíce bodů Stanislav Kolíbal za svou soubornou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu. „Výstava fungovala nejen jako ohlédnutí za dosavadní Kolíbalovou tvorbou, ale ukazovala jej jako autora, který je veskrze současný. Stanislav Kolíbal loni oslavil již 87. narozeniny a mezi finalisty byl nejstarší,“ připomíná šéfredaktorka artalk.cz Silvie Šeborová.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. V letošním ročníku tak vzniká kuriózní situace, neboť Krištof Kintera byl již laureátem ceny za rok 2011. Tehdy porota ocenila jeho pomník sebevrahům pod Nuselským mostem a černý čtverec pro něj namaloval Josef Bolf. „V minulosti se již stalo, že někdo získal cenu dvakrát, ale ještě nikdy ne ve dvou rocích po sobě,“ komentuje nastalou situaci Marcel Fišer. „Černý čtverec od Krištofa Kintery dostane Pavel Mrkus, co ale dáme Krištofovi, budeme muset ještě vymyslet,“ dodává.

Pořadí v první desítce podle poroty
1.-2. Krištof Kintera              57 b.
1.-2. Pavel Mrkus                 57 b.
3. Jiří Franta-David Böhm   48 b.
4. Stanislav Kolíbal              44 b.
5. Richard Loskot                 41 b.
6. Dominik Lang                   32 b.
7. Pavla Sceranková            30 b.
8. Rafani                              29 b.
9.-11. Jaromír Novotný        28 b.
9.-11. Kateřina Šedá            28 b.
9.-11. Ivan Kafka                   28 b.

Pořadí v první desítce podle čtenářů artalk.cz
1. Stanislav Kolíbal               73 b.
2. Krištof Kintera                    72 b.
3. Josef Bolf                            46 b.
4. Jaromír Novotný                44 b.
5. Kateřina Šedá                    37 b.
6. Jiří Franta-David Böhm     34 b.
7. Adriena Šimotová              30 b.
8. Jan Merta                           25 b.
9. Pavla Sceránková             22 b.
10. Vladimír Houdek             20 b.

Přehle všech finalistů (zde). Fotoreportáž z předání ceny (zde).

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné