Pardubice mají ředitelku

Jan Skřivánek zprávy květen 2007

Pardubice – Novou ředitelkou Východočeské galerie v Pardubicích se od 1. května stává kurátorka a teoretička umění Simona Vladíková. Jejím nejvýraznějším kurátorským počinem byla výstava Imprese, která se konala v Galerii Rudolfinum na podzim 2005. V čele Východočeské galerie střídá Šárku Zahálkovou, která byla řízením galerie prozatímně pověřena loni v listopadu po odvolaném Martinu Dostálovi.

„Nová paní ředitelka je pro nás zárukou, že galerie se bude nadále rozvíjet umělecky, ale i ekonomicky. Líbí se mi její vize transformovat galerii v novou progresivní galerijní instituci, včetně možnosti získání nových galerijních prostor,“ řekl k jmenování Vladíkové krajský radní pro kulturu Miroslav Brýdl. V komisi, která o výběru nové ředitelky rozhodla, vedle zástupců kraje zasedli také Marcel Fišer, ředitel Galerie Klatovy / Klenová, a Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum.

Vladíková ve své koncepci mimo jiné počítá s posílením spolupráce s vybranými pražskými institucemi. „Tato integrace výstavních aktivit v širším rámci galerijního provozu v České republice (…) může nejen zajistit vysokou kvalitu prezentovaných výstav, ale zároveň vést ke zvýšení prestiže regionální galerie v celostátním kontextu,“ píše na toto téma v projektu. Vzhledem k malé ochotě českého publika za výstavami cestovat je dobrá dostupnost z Prahy pro pardubickou galerii jistou výhodou. Sama Vladíková žije v Praze a neplánuje, že by se do Pardubic stěhovala.

Jejího předchůdce Martina Dostála Rada kraje odvolala loni v půlce listopadu jen pár dní po té, co na tiskové konferenci kritizoval radní za to, že plánovanou rekonstrukci pardubického zámku a Domu U Jonáše, ve kterých galerie sídlí, svěřili bez soutěže architektu Ladislavu Lábusovi.

Podle Rady kraje poškodil Dostál svými vyjádřeními dobré jméno Pardubického kraje. Hlavním důvodem jeho odvolání však měla podle oficiální tiskové zprávy být „vzájemná nekomunikace, mimo jiné zaviněná častou nepřítomností pana ředitele na pracovišti“.

Skutečnost, že Dostál se v Pardubicích vyskytoval jen velice sporadicky potvrzují i jeho někdejší spolupracovníci. Ještě jako ředitel Východočeské galerie také kandidoval na post rektora VŠUP a ředitele Domu umění města Brna.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné