Petr Nedoma (ne)odvolán

Jan Skřivánek zprávy červenec 2009

Praha – Ve čtvrtek 18. června se na internetu objevila zpráva, že nastupující ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin hodlá odvolat ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomu. V reakci na to vzniklo nezávisle na sobě několik otevřených dopisů a petic protestujících proti Darjaninovu postupu, adresovaných buď přímo jemu, nebo ministrovi kultury Václavu Riedlbauchovi, shodou okolností předchozímu šéfovi České filharmonie. Na tiskové konferenci ve středu 24. června, na které Darjanin představoval svůj nový tým, pak potvrdil Nedomu ve funkci, byť zatím pouze do konce roku. Co se vlastně stalo?

Galerie Rudolfinum organizačně podléhá České filharmonii, která je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Na post šéfa filharmonie se loni na podzim uskutečnil konkurz, který skončil bez jasného vítěze. Výběrová komise navrhla konkurz zopakovat s tím, že z prvního kola by do něj byl znovu přizván pouze Darjanin. Ministr kultury Václav Jehlička však toto doporučení interpretoval jako Darjaninovo vítězství a začátkem listopadu jej jmenoval. Do funkce měl nastoupit 1. července 2009. Dva týdny před tímto datem se Darjanin sešel s Nedomou a oznámil mu, že s ním nadále již nepočítá a že řízením galerie hodlá pověřit Silvu Petrovou, odbornici na ateliérové sklo, která dosud působila na univerzitě v anglickém Sunderlandu.

Proti Nedomovu odvolání protestovala Uměleckohistorická společnost, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, dopis ministrovi zaslala skupina předních architektů a umělců, kteří se sešli na oslavě 80. narozenin architektky Aleny Šrámkové a na VŠUP vznikla petice, kterou během pár dní podepsalo přes 3600 lidí. Ministr kultury pod dojmem těchto protestů pozval Darjanina a Nedomu na společné jednání, jehož výsledkem byla dohoda, že Nedoma bude moct dokončit program připravený do konce roku. Zda zůstane včele galerie i poté, Darjanin slíbil oznámit koncem září.

Na otázku, proč Nedomovo odvolání zvažoval (zvažuje), nedokázal Darjanin na tiskové konferenci odpovědět. Naznačoval pouze, že není spokojen s hospodářskými výsledky galerie. Ta sice hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, Darjaninovi se však nelíbí, že do svých nákladů nepromítá provozní náklady budovy Rudolfina. Bez odpovědi rovněž ponechal otázkou, zda – pokud se rozhodne Nedomu odvolat – na místo ředitele vypíše výběrové řízení. Zdůrazňoval pouze, že z hlediska statusu České filharmonie je za jmenování svých podřízených zodpovědný jen on sám.

Darjaninův postup byl o to překvapivější, že ve svém projektu, se kterým se zúčastnil loňského výběrového řízení, uvádí, že galerie „si vede dobře jak po stránce obsahové, tak určité ekonomické výtěžnosti“. Náznak kritiky obsahuje pouze poznámka, že galerie „v poslední době jako by snížila důraz na marketing“. Toto tvrzení však nedokázal blíže specifikovat. Podobně vágní jsou i cíle, které si v projektu stanovuje: „Galerie se stane ještě více respektovanou částí instituce. (Důraz nejenom na projekty, ale také na marketing, schopnost je co nejvíce prodat.)“

Tiskové konference se zúčastnil velký počet Nedomových příznivců, bojovná atmosféra v sále však nepřerostla v otevřený konflikt. „Chtěl bych poděkovat, že díky vaší podpoře tady sedím. Zároveň musím říct, že mě uvádíte do rozpaků, jestli budu schopen dostát tomu, co ode mě očekáváte,“ zahájil svou řeč Nedoma, zjevně postrádající svou obvyklou suverenitu. Na podzim by se měla uskutečnit výstava Georga Baselitze. Co bude s dalšími plánovanými projekty, není v tuto chvíli jasné.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné