Povolání: manažer umění

Markéta Pišková zprávy listopad 2007

Praha – Vysoká škola uměleckoprůmyslová zahájila začátkem zimního semestru výuku nového kurzu Management umění. V tomto a příštím semestru si škola ověřuje připravené curriculum v pilotním kurzu, od příštího roku však bude obor dostupný i pro studenty ostatních pražských uměleckých škol. Počítá se rovněž s jeho otevřením pro zájemce z řad veřejnosti.

Pod pojem management umění škola zahrnuje široké spektrum profesí od galeristů přes kurátory a pracovníky muzeí až po umělecké kritiky. Ačkoli je management umění v evropském vysokoškolském prostředí zcela samozřejmou součástí vzdělávacího systému, v České republice tento obor dosud neexistoval a lidé s odborností tohoto typu jsou podle představitelů školy v České republice zatím „nedostatkovým zbožím“.

„Na rozdíl od divadelního či hudebního managementu, které se u nás vyučují jako samostatné obory, získávají studenti a mladí vizuální umělci své zkušenosti až vlastní praxí, často intuitivně a za cenu pokusu a omylu. Výuka managementu umění na VŠUP by měla studentům zprostředkovat možnosti a metody, jak svoji tvorbu prosazovat a uplatňovat ve společnosti i na trhu,“ říká Marta Smolíková, jedna z lektorek kurzu a jinak též ředitelka společnosti ProCulture, jež se specializuje na poradenství v oblasti kultury.

Účastníci kurzu se budou věnovat problematice činnosti a podnikání v oblasti umění, budování specializovaných „soft skills“ (projektového řízení, projektového myšlení, budování týmu apod.) a seznámí se s legislativou týkající se autorského práva a dalších relevantních oblastí. Pilotního kurzu se zúčastní 25 studentů a 10 pedagogů VŠUP a také 5 budoucích lektorů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné